"Powściągnijcie emocje" - komisja etyki do politycznych liderów

Sejmowa komisja etyki zamierza zaapelować do posłów i liderów partii politycznych o spokój i powściągnięcie emocji w politycznej dyskusji - dowiedział się reporter TOK FM.

Nie wiadomo jeszcze, w jakiej formie będzie skierowany ten apel. Sławomir Rybicki, przewodniczący sejmowej komisji etyki zapowiada jedynie, że tą sprawą komisja zajmie się na następnym swoim posiedzeniu w przyszłym tygodniu. Jak dodaje, sugestie o wystosowanie apelu członkowie komisji zaczęli otrzymywać od posłów i senatorów zaraz po wczorajszych tragicznych wydarzeniach w Łodzi.

- Należałoby w takiej sytuacji zwrócić się do liderów politycznych, aby powściągali swoje emocje i namawiali swoich działaczy raczej do spokoju i rozmów niż do eskalacji napięć - mówi nam Rybicki. Jego zdaniem duże znaczenie mają w tej sytuacji słowa wypowiadane przez szefów partii. - Zawsze, kiedy dochodzi do eskalacji napięcia w takich trudnych momentach życia politycznego liderzy partyjni powinni wziąć na siebie ciężar utrzymania standardów demokracji - uważa polityk Platformy.

"Przypomnienie etycznych zasad to za mało"

- Trzeba posłom przypomnieć zasady etyki - przyznaje poseł Jarosław Zieliński z PiS, choć dodaje też, że to może okazać się stosunkowo za mało. - Partie polityczne same powinny dbać o standardy, które są podstawą demokracji. Bo wypowiadane agresywne słowa publicznie przez polityka mogą padać na podatny grunt. A ten, kto słucha może posunąć się, jak się wczoraj przekonaliśmy do zbrodni włącznie - zaznacza w rozmowie z TOK FM poseł Zieliński.

Dzisiaj komisja etyki miała zająć się sprawą posła Adama Hofmana z PiS w związku z jego słowami wobec Janusza Palikota. Poseł PiS w prasowym wywiadzie nawoływał do powieszenia polityka "na najbliższej gałęzi". Jednak członkowie musieli przełożyć rozpatrywanie tej sprawy, ponieważ na posiedzeniu nie pojawił się poseł Hofman.

DOSTĘP PREMIUM