Chciał zabić Kurskiego i Ziobrę. I Kaczyńskiego pod krzyżem

Morderca z Łodzi chciał wcześniej zabić Leszka Millera, Jacka Kurskiego i Zbigniewa Ziobrę. A atak na Jarosława Kaczyńskiego planował już wcześniej - pod krzyżem przed Pałacem Prezydenckim. Były taksówkarz z Częstochowy i informator milicji miał listę swoich celów - pisze ?Gazeta Wyborcza?.

W ostatnich tygodniach Ryszard C., który w łódzkim biurze PiS zastrzelił jedną i próbował zamordować druga osobę, chciał zabić innych polityków - pisze "Gazeta Wyborcza". Według szefa MSWiA Jerzego Millera przed atakiem na biuro PiS zamachowiec przyjechał do stolicy i "stał przed jednym z lokali SLD z zamiarem zabójstwa", ale nie rozpoznał "polityka, na którego czekał". Minister Miller nie ujawnił nazwiska polityka SLD. Nie potwierdził, że chodziło o siedzibę tej partii na ulicy Rozbrat, a celem był były premier Leszek Miller.

Chciał zabić Kaczyńskiego pod krzyżem

Tymczasem wiceprezes PiS Adam Lipiński twierdzi, że Ryszard C. był kilka tygodni temu w warszawskiej centrali PiS przy ul. Nowogrodzkiej. Miał zachowywać się tam "w mało sympatyczny sposób". Po ataku w Łodzi krzyczał, że chciał zamordować prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Nie była to pierwsza próba. Według ministra Millera Ryszard C. był również wcześniej pod Pałacem Prezydenckim, gdzie również chciał zabić jednego z polityków.

- Do zamachu nie doszło z uwagi na liczną ochronę tej osoby - powiedział minister. Weług "Gazety" zamachowiec chciał zabić przed Pałacem właśnie szefa PiS, który często tam bywał w związku z konfliktem o krzyż.

Lista polityków, którzy mieli zginąć

Minister Miller poinformował też, że istnieje lista sporządzona przez Ryszarda C., na której są inne nazwiska osób publicznych, które mogły być jego celami. Nazwisk nie ujawnił, ale według "Gazety Wyborczej" ofiarami zamachów mieli być m.in. Jacek Kurski i Zbigniew Ziobro, Jak ustaliła "GW", BOR chciał objąć ochroną Jarosława Kaczyńskiego, ale nie przyjął on tej propozycji. Szef PiS ma prywatnych ochroniarzy - pisze "Gazeta". Szef BOR, gen. Marian Janicki spotkał się też wczoraj z liderem SLD Grzegorzem Napieralskim.

Taksówkarz, informator MO, morderca

Ryszard C., były taksówkarz, cinkciarz i informator milicji w PRL, przyznał się do zabójstwa kierującego łódzkim biurem PiS Marka Rosiaka i próby zabicia asystenta poselskiego Pawła Kowalskiego.

DOSTĘP PREMIUM