SLD chce całkowitego zakazu posiadania broni

PRZEGLĄD PRASY: Po zamachu na biuro PiS w Łodzi SLD zamierza domagać się całkowitego zakazu posiadania broni - pisze "Polska The Times". W związku z tym pomysłem najnowsze hasło Sojuszu będzie brzmiało "Zero broni".

Partia Grzegorza Napieralskiego przygotowuje projekt, który będzie zakładał, że tylko kluby sportowe i związki łowieckie będą mogły zakupić broń, osoby fizyczne zaś nie. Gazeta przypomina, że obecnie posłowie zajmują się dwoma projektami dotyczącymi zmian w dostępie do broni: rządowym i autorstwa komisji "Przyjazne państwo".

Pierwszy z nich rozpatrywany w feralny wtorek początkowo miał dotyczyć głównie regulacji związanych z nabywaniem broni przez internet. Posłowie z podkomisji dopisali jednak do niego rozwiązania liberalizujące dostęp do broni. Zapisali między innymi, że pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku posiadania broni palnej wytworzonej przed rokiem 1885 oraz jej replik.

Projekt komisji "Przyjazne państwo" zaś czeka na rozpatrzenie przez podkomisję. Zakłada znaczne ułatwienia w dostępie do broni. Gdyby ustawa weszła w życie, broń mógłby kupić każdy, kto jest zdrowy psychicznie, zda egzamin teoretyczny oraz praktyczny, ma ponad 21 lat, jest zameldowany na terytorium Polski i nie był karany za przestępstwo popełnione umyślnie.

Zobacz więcej w dzisiejszej "Polsce The Times" .

DOSTĘP PREMIUM