Palikot: "Jeżeli ktoś ma przeprosić, to jest to Jarosław Kaczyński"

- Mam poczucie tego samego cyrku, co po 10. kwietnia. Politycy nie znają żadnej miary, media histeryzują - mówił o zabójstwie w Łodzi w Radiu ZET Janusz Palikot. - Tragedia jest tragedią. Codziennie ktoś w Polsce ginie. Codziennie ktoś gdzieś na świecie zabija kogoś, żeby mówiły o nim media. Trzeba temu wszystkiemu nadawać właściwą miarę. Uszanować oczywiście tych, którzy zostali zabici, ale nie robić w Polsce histerii.

Janusz Palikot podkreślił w Radiu ZET, że nie powinno się przywiązywać zbyt dużej wagi do wydarzenia z Łodzi i nie nadawać temu znaczenia politycznego. - Co tydzień gdzieś w Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Niemczech, czy Francji jakiś człowiek pełen kompleksów przed śmiercią chce wejść na pierwsze strony gazet - podkreślał Palikot. O Ryszardzie C. stwierdził, że ten "chciał być na chwilę ważny". - To człowiek z pewnym deficytem psychologicznym. Nie możemy tego wydarzenia pominąć, bo śmierć jest ważna, ale nie możemy robić z tego histerii i cyrku, który robią politycy, bo wyhodujemy tych samych szaleńców spod krzyża, których już wyhodowaliśmy brakiem proporcji - podkreślił.

"Szopka, cyrk. Błazenada i pajacowanie w polityce"

Palikot dodał, że ma poczucie "tego samego cyrku, co po 10. kwietnia". W jego opinii politycy nie mają żadnego umiaru w opisywaniu tej tragedii, a same media histeryzują. Zapytany, czy nie czuje się współwinny motywacji sprawcy zabójstwa, stwierdził, że nie. - Jeżeli ktoś jest w Polsce odpowiedzialny, powinien przeprosić i odejść z polityki, to ten człowiek nazywa się Jarosław Kaczyński - mówił Palikot. - Jarosław Kaczyński jest w trudnej sytuacji psychologicznej. Wymaga terapii po śmierci brata bliźniaka. Trzeba się zająć terapią Jarosława Kaczyńskiego, a nie traktować jego stany psychiczne jako stany polityczne - dodał.

- A gesty premiera i prezydenta, jak zapalają świeczkę przed biurem PiS? - dopytywała Monika Olejnik swojego gościa. - To jest szopka, cyrk. Błazenada i pajacowanie w polityce - podsumował Palikot.

DOSTĘP PREMIUM