SLD z jedynką na listach do głosowania w wyborach samorządowych

W Państwowej Komisji Wyborczej przeprowadzone losowanie numerów dla list komitetów wyborczych uczestniczących w tegorocznych wyborach samorządowych.

"Czwórka" dla PO, "piątka" dla PiS, a SLD z "1"

Z numerem jeden wystartuje komitet wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej. Z numerem dwa - komitet wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe. Z numerem trzy wystartuje komitet wyborczy Polska Partia Pracy - Sierpień 80. Z numerem cztery - komitet wyborczy Platforma Obywatelska RP. Z numerem pięć - komitet wyborczy Prawo i Sprawiedliwość.

Członkowie Państwowej Komisji Wyborczej losowali kartki z dwóch szklanych i przezroczystych pojemników: z jednego numer listy, z drugiego nazwę komitetu wyborczego. Po losowaniu kartki zostały zszyte, aby stanowić dokumentację losowania.

PKW poinformowała także, że te komitety, które nie otrzymały numerów wylosowanych przez Komisję, a także komitety, które zarejestrowały swoje listy do sejmików województwa będą miały numery nadawane przez komisarzy wyborczych o zasięgu ogólnowojewódzkim. Takie losowanie odbędzie się w piątek w siedzibach tych komisarzy.

Politycy zadowoleni z losowania

- Mimo, że jest czwórka, zdamy egzamin nie na piątkę, ale na szóstkę - powiedział Waldy Dzikowski z PO. Dodał jednak, że nie przywiązuje uwagi do numerologii.

- To jest dobra wiadomość. Numer jeden, czyli pierwsze miejsce, oczywiście wybory wygramy - tak pierwszy numer dla komitetu wyborczego SLD skomentował Bartosz Arłukowicz.

Z numeru 5 zadowolony jest Andrzej Dera z PiS, choć zastrzega, że tak naprawdę nic to nie znaczy. - Chciałbym, żeby te wybory były na piątkę. Ta piątka powinna nas też zobowiązywać do wytężonej pracy w kampanii samorządowej - powiedział.

- Niech tak zostanie również po wyborach - tak numer 2 dla list ludowców skomentował Eugeniusz Kłopotek.

Tysiące komitetów wyborczych

W wyborach samorządowych weźmie udział 12 544 komitetów wyborczych: 22 komitety partii politycznych, trzy komitety koalicji partii politycznych, 397 komitetów organizacji społecznych oraz 12 122 komitetów wyborczych wyborców. Wybory samorządowe odbędą się 21 listopada; ewentualna druga tura - 5 grudnia.

DOSTĘP PREMIUM