Kowal w TOK FM: Rosja koncertowo prowadzi swój interes. Chce, by Polska siedziała ciszej

- Strona rosyjska dość koncertowo prowadzi swój interes. (...) Rosji chodzi o to, żeby nie mieć kłopotów z Polską w Unii Europejskiej. Nie o relacje z Polską jako takie, tylko żeby Polska w UE w różnych sprawach siedziała ciszej. I to osiągnęła... - mówił w Poranku Radia TOK FM Paweł Kowal, eurodeputowany z Prawa i Sprawiedliwości.

Eurodeputowany PiS odniósł się m.in. do wczorajszej wizyty w Polsce ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa . - Jest przynajmniej jedna rzecz, która stała się normalna: przyjechał Ławrow i wszyscy nie drżą z podniecenia, że "przyjechał Ławrow" - mówił Kowal. - Poza tym mamy do czynienia z sytuacją, w której strona rosyjska dość koncertowo prowadzi swój interes. Widać to było m.in. podczas spotkania prezydenta Rosji z Sarkozym i Merkel. Miedwiewdiew chwalił się tam, że udało mu się ułożyć stosunki nawet ze Stanami Zjednoczonymi i z Polską. A Rosji chodzi o to, żeby nie mieć kłopotów z Polską w Unii Europejskiej. Nie o relacje z Polską jako takie, tylko żeby Polska w UE w różnych sprawach siedziała ciszej. I to osiągnęła. Polska chce trochę więcej wizyt, to ma.

- Umowa gazowa jest dowodem koronnym w sprawie, że Polska przedkłada stosunki bilateralne z Rosją nad stosunki Unia-Rosja. Ta umowa pokazuje jak mocną pozycję ma Gazprom wobec polskich negocjatorów i polskiego rządu. To jest umowa, która byłaby podpisana w najgorszym możliwym wariancie, gdyby Komisja Europejska nie włączyła się na siłę - podsumował w Poranku TOK FM Paweł Kowal.

Kowal: Między Polakami jest szklana, zimna szyba

Kowal mówił także o wczorajszym pogrzebie Marka Rosiaka, działacza PiS zabitego przed tygodniem w Łódzkim biurze partii. - Nie zabrakło wczoraj gestu podania dłoni prezydenta i Jarosława Kaczyńskiego? - dopytywał Jacek Żakowski. Kowal nie odpowiedział wprost. Sugerował, że dziennikarze zbudowali oczekiwanie, że do jakiegoś gestu politycznego powinno wczoraj dojść. Niesłusznie.

- W Polsce kategorie dotyczące spraw osobistych, sumienia, relacji z Bogiem, bądź ze wspólnotą innych chrześcijan, troszeczkę tak technicznie, przez dziennikarzy, są przenoszone na życie społeczne. Nie należy tego robić, bo to buduje pewne oczekiwania - stwierdził Kowal.

Jak uważa, dystansu i bariery między Polakami nie da się szybko zlikwidować. - Niczego nie załatwimy przez publiczne, polityczne akty. Zgadzamy się, że w Polsce jest źle, że między Polakami jest taka szklana, zimna szyba - mówił eurodeputowany PiS. - Zamieszania politycznego jest bardzo wiele i ot tak chcielibyśmy to zmienić. A ja myślę, że tak łatwo się to nie uda - dodaje.

Brakuje empatii?

Zdaniem Kowala w ubiegłym tygodniu brakowało empatii w stosunku do zabójstwa Rosiaka. - Powtarza pan narrację, która dla mnie jest najbardziej oburzająca po tragedii smoleńskiej oraz po tym, co wydarzyło się w Łodzi: PiS poniósł straty w wszyscy inni nie wykazali empatii. Wszyscy w tragedii smoleńskiej kogoś stracili. SLD stracił najwybitniejszych polityków, PO i PSL straciły fantastycznych polityków. Wszyscy stracili. Miejcie też trochę empatii dla innych - mówił Jacek Żakowski.

- Ja nie mówię "wy" i "my", nie zbudowałem żadnej bariery. To pan się zabrał do ustawiania cegieł. Nie mówiłem tego jako PiS, tylko od siebie. Nie użyłem ani razu nazwy partii politycznej - mówił Kowal.

- Możemy przełożyć to na sytuację, która działa się pod krzyżem. Jak się dopuszcza i dobrze bawi tym, że w dużym europejskim mieście jest przyzwolenie na kpienie z religii i że niektórzy mówili po słynnym wiecu, że to jest śmieszne, to cóż jest wrażliwszego w człowieku niż kpienie z jego religii czy rodziny? Dotykamy najdelikatniejszych strun, a potem się dziwimy, że jest problem. Musi być czas i miejsce w debacie publicznej, gdzie mówimy o takich sprawach otwarcie i szczerze. (...) Jak przełożymy te sprawy trudne na kategorie czysto polityczne, to się nie dogadamy - stwierdził Kowal.

- Jakie kpienie? To co tam się działo to była kpina. Zacytuje tutaj hierarchę, że krzyż nie powinien stać się narzędziem - odpowiedział Żakowski.

DOSTĘP PREMIUM