"Im wyższa moja pozycja we Wrocławiu, tym wyższa pozycja PO" - Dutkiewicz w TOK FM

Badania wskazują, że w zbliżających się wyborach samorządowych, Rafał Dutkiewicz jest postrzegany jako kandydat Platformy Obywatelskiej. - We Wrocławiu jestem postrzegany jako Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, przypuszczalnie moja retoryka jest bliska językowi PO - mówił Dutkiewicz w Poranku Radia TOK FM.

- Im wyższa pozycja PO we Wrocławiu, tym wyższa pozycja Rafała Dutkiewicza. Dlaczego nie jest pan w Platformie? - pytała swojego gościa Janina Paradowska. - Ja myślę, że jest odwrotnie, im wyższa moja pozycja we Wrocławiu, tym wyższa pozycja PO we Wrocławiu - odpowiadał prezydent Wrocławia. - W wielu sprawach mamy podobne zdanie, ale to właśnie moi koledzy z Platformy pouczali mnie w swoim czasie, że powinienem zachować jako prezydent niezależność polityczną i partyjną - dodał poranny gość TOK FM.

"Najważniejsze miejsca pracy"

Jaka jest wizja Wrocławia Rafała Dutkiewicza? - Nie ma ważniejszych rzeczy niż sprawy rodzinne i kwestia pracy. Jeśli chce się, aby materia się rozwijała, aby finanse wzrastały, to trzeba mnożyć miejsca pracy oraz fundować coraz lepsze miejsca pracy, czyli coraz lepiej płatne. Ale tak, aby gospodarka mogła to unieść - przekonywał Dutkiewicz w TOK FM. - W aglomeracji wrocławskiej w ciągu ostatnich ośmiu lat powstało na pewno ponad 100 tysięcy miejsc pracy, moje szacunki mówią, że to jest ok. 150 tysięcy miejsc pracy - mówił prezydent Wrocławia. Dzięki czemu taki przyrost? - W sensie bezpośrednim inwestycje zagraniczne przyniosły ok. 38 tysięcy miejsc pracy. Istotnym czynnikiem było wejście polski do Unii Europejskiej - jestem wielkim fanem polskiej obecności w Europie, Wrocławiowi dało tempo rozwoju wyższe niż w swoim czasie w Chinach - kontynuował Dutkiewicz. - Przyrastaliśmy ekonomicznie w tempie 12,6 proc. i to jest efekt wejście Polski do UE - podkreślał Rafał Dutkiewicz.

- Wrocław jest najbardziej zadłużonym polskim miastem, a dług samorządów zaczyna być problemem państwa - zauważyła Janina Paradowska. - Dług samorządów nie jest problemem państwa. Zadłużenie samorządów stanowi 5,7 proc. zadłużenia publicznego - odpowiadał Dutkiewicz. - Finanse samorządów są zdrowe, a kredyty zaciągane przez samorządy są wydawane na inwestycje, czyli tworzą miejsca pracy i mają charakter generujący podatki - tłumaczył gość TOK FM. - Wszystkie duże miasta, głównie ze względu na absorpcję środków europejskich, dotrą w 2011, 2012 roku do poziomu zadłużenia przekraczającego 50 proc. rocznego budżetu - przekonywał prezydent Wrocławia.

Ostatnia kadencja?

Jakie sukcesy udało się osiągnąć Dutkiewiczowi? - Jesteśmy w finale polskiej rozgrywki o zdobycie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, jesteśmy organizatorem Euro 2012, Wrocław w czasie mojej kadencji stał się co do swojej siły trzecim brandem w Polsce - mówi prezydent. - Było bardzo interesujące badanie dotyczące siły marek publicznych i wylądowaliśmy daleko przed taki potężnymi brandami jak parlament czy rząd polski i tę rzecz uważam za wielki sukces Wrocławia.

- Łączna wartość publicznych inwestycji realizowanych w tym roku we Wrocławiu wynosi 10 mld złotych. Oczywiście horyzont ich realizacji jest dłuższy niż ten rok: terminal na lotnisku, autostradowa obwodnica Wrocławia, nowa sala koncertowa - chwalił się Rafał Dutkiewicz. - My jesteśmy gigantycznym placem budowy, to przyniesie znakomity rozwój miastu i okolicom - przekonywał Dutkiewicz.

- Najprawdopodobniej to będzie moja ostatnia kadencja. Dla mnie bardzo ważny jest rok 2012 i zrealizowanie zamierzeń, które chciałbym położyć na stół w najnowszej kadencji. Chciałbym, żeby Wrocław był miastem o najwyższym poziomie edukacji - mówił Rafał Dutkiewicz w Poranku TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM