Kluzik i Jakubiak: Ta decyzja wystawiła złe świadectwo kulturze PiS

- Decyzja władz PiS jest niezrozumiała, wystawia złe świadectwo kulturze tej partii, uniemożliwia wewnętrzną debatę - oświadczyły Joanna Kluzik-Rostkowska i Elżbieta Jakubiak. Wyrzucone z PiS posłanki nie chciały odpowiadać na pytania dziennikarzy. Było tylko krótkie oświadczenie.

Kluzik-Rostkowska: Decyzja PiS jest niezrozumiała

- Debata jest potrzebna, bo Prawo i Sprawiedliwość jest jedną z instytucji polskiej demokracji - podkreślały posłanki. Dodały, że przy obecnej strategii PiS nie stanowi alternatywy dla Donalda Tuska i PO, a jest wręcz "gwarantem dalszych jej rządów". - Chcemy, by Polska miała silną centroprawicę - mówiły. Oświadczenie zakończyły zdaniem: "Dla nas Polska jest najważniejsza".

Pełna treść oświadczenia posłanek wykluczonych z PiS:

Decyzja komitetu politycznego PiS o wyrzuceniu nas jest niezrozumiała, wystawia złe świadectwo kulturze politycznej tej partii i jest dowodem na brak umiejętności prowadzenia wewnętrznej debaty. Debata jest potrzebna, nie tylko PiS-owi, ale też Polsce, bowiem PiS jest jedną z instytucji polskiej demokracji.

Czujemy się odpowiedzialne za miliony Polaków, które zawierzyły nam w kampanii prezydenckiej, uwierzyły, że chcemy zakończenia wojny polsko-polskiej, polityki stanowczej, lecz roztropnej i że chcemy być realną alternatywą dla rządów Donalda Tuska. Dziś widać, że PiS nie jest alternatywą, lecz gwarantem dalszych rządów Platformy Obywatelskiej. To zablokowanie polskiej sceny politycznej jest niedobre dla kraju. Czujemy się w dalszym ciągu odpowiedzialne za to, by Polska posiadała silną centroprawicę.

Żegnamy się z przywództwem PiS-u, ale nie z wami, koleżanki i koledzy. Brałyśmy udział w tej kampanii i wiemy, jak wielu wspaniałych kandydatów wystawiło w wyborach Prawo i Sprawiedliwość. Wszystkim, którzy są na listach PiS-u życzymy powodzenia. Dalej jesteśmy do państwa dyspozycji. Jeśli w dalszym ciągu będziecie państwo chcieli naszego poparcia, chętnie go wam udzielimy, bo dla nas Polska jest najważniejsza.

Wyrzucone za "działalność na szkodę partii"

Dziś popołudniu media zelektryzowała wiadomość o tym, że Joanna Kluzik-Rostkowska została wyrzucona z PiS-u przez komitet polityczny partii. Posłanka tego dnia pojechała do Puław, by wspomóc tam kampanię samorządową PiS-u.

Podczas konferencji prasowej szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował też, że z partii usunięto Elżbietę Jakubiak, która kilka tygodni temu została zawieszona w prawach członka partii. Błaszczak powiedział, że powodem wyrzucenia obu pań jest działanie na szkodę partii , tj. "aktywność medialna"i prowadzenie publicznej debaty o wewnętrznych problemach partii. - Wielokrotne próby porozumienia się i upomnienia niestety zakończyły się niepowodzeniem - stwierdził Błaszczak.

Czy PiS spadnie poparcie po wyrzuceniu J. Kluzik-Rostkowskiej i E. Jakubiak?