140, a nie 107 mln zł? Kościół dostał więcej, niż sądzono

Nie 107, a 140 mln zł w gotówce musiały zapłacić Kościołowi polskie rządy przez ostatnie 20 lat - pisze ?Rzeczpospolita?. To więcej, niż do tej pory podawało MSWiA.

Komisja Majątkowa oddała Kościołowi 33 miliony zł więcej, niż dotychczas sądzono - twierdzi "Rzeczpospolita", powołując się na raport rządowo-kościelnej Komisji Majątkowej. Organ ten przez 20 lat przyznawał rekompensaty za grunty odebrane Kościołowi przez władze PRL. Teraz na zlecenie ministra spraw wewnętrznych i administracji Jerzego Millera Komisja podsumowuje swoją działalność.

Rachunki ministerstwa się nie zgadzają

Do tej pory MSWiA podawało, że przez ostatnie 20 lat Kościół dostał od państwa 107 mln. zł w gotówce. Jednak według publikacji "Rzeczpospolitej" kwota pieniężna odszkodowań jest o około 33 miliony wyższa niż wcześniej oficjalnie podawał resort. Jak wyjaśnia rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak, dodatkowe 33 mln zl to suma wszystkich spraw podjętych na przestrzeni ostatnich 20 lat.

Ile władze PRL zabrały Kościołowi: minister żąda raportu

Szef MSWiA Jerzy Miller zażądał do końca roku przedstawienia raportu, dokumentującego, ilee hektarów gruntów i innych nieruchomości zostało odebranych Kościołowi w czasach PRL. Obecnie takimi danymi nie dysponuje nawet Episkopat Polski.

DOSTĘP PREMIUM