Min. Rostowski uspokaja. Ale szukanie pieniędzy trwa: KRUS, konkubinaty...

Min. Rostowski w TOK FM uspokajał: Nie grozi nam przekroczenie 55 proc. progu długu publicznego. Mimo tego, trwa szukanie pieniędzy. Posłowie chcą posłać fiskus na wojnę z konkubentami, którzy korzystają z przywileju wspólnego rozliczania z dzieckiem. Kolejne pieniądze mogą pochodzić z reformy KRUS, choć - jak podkreśla minister - przyniesie ona budżetowi ?tylko? 2 mld zł.

Jacek Rostowski nie ulega krytykom i niezmiennie prezentuje optymistyczną ocenę kondycji finansów publicznych. - Polska - jako jedyny kraj w Europie - nie ma problemu długoterminowej stabilności finansów. Jestem pewny, nie przekroczymy progu 55 proc. (długu publicznego) - uspokajał w Poranku Radia TOK FM.

Minister finansów apelował też, żeby wszyscy szukając pomysłów na wzmocnienie polskiego budżetu rozróżniali "rzeczy ważne od bardzo ważnych". Jak wyjaśniał reforma KRUS, której nie da się uniknąć przyniesie budżetowi "zaledwie 2 mld zł". Na początku roku "Gazeta Wyborcza" ujawniła, że według min. Michała Boniego te oszczędności przyniosą państwowej kasie 2,5 mld zł.

"Sprawa KRUS nie jest kluczowa"

- Sprawa KRUS z punktu widzenia sprawiedliwości jest ważna. Ale nie jest kluczowa w kwestii uzdrawiania systemu finansów publicznych - stwierdził Jacek Rostowski w Poranku Radia TOK FM.

Posłowie, którzy przygotowali zmiany w ustawie o PIT wychodzą jednak z założenia, że trzeba wszystkimi sposobami szukać wpływów do wspólnej kasy. Chcą, żeby fiskus przyglądał się tym, którzy rozliczają się razem z dziećmi, choć być może nie mają do tego prawa. Jak informuje "Rzeczpospolita" według pomysłu posłów z przywileju nie będą mogły korzystać osoby żyjące w związkach partnerskich.

"PIT wspólny z dzieckiem. Nie dla konkubentów". Przeczytaj

Jak według min. Rostowskiego fiskus "wyśledzi" nadużycia? - Nie wiem - przyznał szef resortu finansów. Ale zaraz dodał, że "na pewno intencją Sejmu było uniknięcie nadużyć". By pary nie rezygnowały ze ślubu po to, żeby matka mogła pobierać ulgi, które przypadają jej jako samotnej matce. - Nie wiem dokładanie jak to będzie wyglądać, ale wyobrażam sobie, że są wspólne adresy i wtedy można zadać pytanie: czy państwo razem mieszkają? Czy są parą? - spekulował minister finansów.

PSL musi się zmienić!

Zmiany w KRUS (konieczne m.in. po wyroku Trybunału Konstytucyjnego) są jednym z największych wyzwań dla polskich polityków. Oczywiście największym strażnikiem niezmienności tego systemu jest Polskie Stronnictwo Ludowe. I nawet decyzja TK tego nie zmieniła. Minister rolnictwa - Marek Sawicki - zaapelował nawet w TOK FM: "nie róbcie nagonki na rolników".

- Myślę że PSL jak wiele innych partii rolniczych musi przekształcić się w partię modernizująca i prezentującą nieco inne podejście - komentował postawę ludowców min. Rostowski. Dla większości obserwatorów polskiej sceny politycznej taka przemiana PSL wydaje się wręcz niemożliwa. Ale jak podkreślał Jacek Rostowski jego zdaniem taka zmiana jest możliwa.

Według szefa resortu finansów - oczywiście - od reformy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego nie ma odwrotu. I choć Rostowski powtarzał, że budżetowi zmiany przyniosą "zaledwie" 2 mld zł, to "reformy są bardzo potrzebne także z punktu widzenia sprawiedliwości".

Między min. Rostowskim a PSL iskrzy nie tylko z powodu KRUS. Politycy ludowców - z min. Jolantą Fedak na czele - krytykowali go np. za pomysły na zmiany w systemie ulg prorodzinnych. Teraz jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna" iskrzy za sprawą reformy systemu rent.

TOK FM PREMIUM