Krzyż przeniesiony. 'Obrońcy': Tego oczekiwali sataniści z Facebooka

Krzyż smoleński przeniesiony do świętej Anny. Krzyż, który stał przed Pałacem Prezydenckim, a później w kaplicy prezydenckiej, został przeniesiony do warszawskiego kościoła akademickiego. Przeniesiono go o 10 rano. - Zrobiono to spokojnie, godnie. W modlitwie i ciszy naszego kościoła - mówi reporterowi TOK FM ksiądz Jacek Siekierski rektora kościoła świętej Anny. - Trzeba się modlić o to by te emocje wygasły.

'Skończyła się profanacja'

- Skończyła się profanacja krzyża i to jest najważniejsze - dodaje ksiądz Andrzej Luter z miesięcznika "Więź". Przeniesienie krzyża połączono z odsłonięciem pomnika na Powązkach upamiętniającego ofiary katastrofy. - Nie było mowy o żadnej tajemnicy. Ta atmosfera zadumy i modlitwy na pewno była najbardziej podniosłym i odpowiednim momentem by zrealizować porozumienie z 21 lipca - mówi Joanna Trzaska - Wieczorek pełniąca obowiązki dyrektora biura prasowego Kancelarii Prezydenta.

W komunikacie Kancelarii poinformowano, że zgodnie z porozumieniem zawartym 21 lipca 2010 roku pomiędzy Kurią Metropolitalną Warszawską, Duszpasterstwem Akademickim Kościoła św. Anny, Związkiem Harcerstwa Polskiego i Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz Kancelarią Prezydenta, "krzyż znajdujący się w kaplicy Pałacu Prezydenckiego został przekazany do Kościoła św. Anny w Warszawie".

'Obrońcy': Nikczemność

- Ta umowa była nikczemna. Dzisiaj się realizuje - mówił w kościele św. Anny starszy mężczyzna z biało-czerwoną szarfą na szyi z napisem "brońmy krzyża". - Wykonało się to czego oczekiwali "sataniści" i "libertyni", którzy przeciw krzyżowi zbierali się na Facebooku - dodaje.- Zrobiono to po cichu. To jest metoda typowo ubecka. Wyśmiewania się z tych, co stali przed Pałacem Prezydenckim - mówi Paweł, który przedstawia się jako "obrońca krzyża". - Teraz będziemy tutaj przychodzić. Już tu stoimy - dodaje.

Krzyż w kaplicy

- Krzyż będzie miał swoje miejsce w kaplicy loretańskiej. Tam, gdzie jest pomnik katyński, którego inicjatorem był także pan Stefan Melak, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Ten pomnik jest bardzo piękny; jest to wycięte drzewo, pod korzeniami drzewa są czaszki i teraz ten krzyż wpisze się bardzo pięknie w tę całą kompozycję, ponieważ brak jest pnia - powiedział rektor kościoła św Anny ksiądz Jacek Siekierski. Jak dodał, w jego odczuciu "będzie to miejsce bardzo szczególne w kościele". - Środowisko akademickie bardzo cieszy się z tego, że ten krzyż będzie w naszym kościele - podkreślił ks. Siekierski.

Krzyż na razie zamknięty

Według nieoficjalnych informacji kaplica loretańska nie zostanie dziś otwarta. Według oficjalnych informacji, nie jest jeszcze gotowa. Nieoficjalnie mówi się, że taką decyzję podjęto ze względu na obecnych w kościele tzw. obrońców krzyża. Chcą oni rzekomo sprawdzić, czy krzyż to ten sprzed Pałacu.

Najpierw stał przed Pałacem

Krzyż przed Pałacem Prezydenckim ustawili po katastrofie smoleńskiej harcerze i harcerki z różnych związków ruchu skautowego, skupieni w ruchu "Inicjatywa Polsce i bliźnim". Zgodnie z porozumieniem podpisanym przez Kancelarię Prezydenta, kurię metropolitalną, harcerzy i Kościół Akademicki św. Anny, krzyż miał zostać przeniesiony do kościoła św. Anny na Krakowskim Przedmieściu, jednak po licznych protestach i przepychankach pozostał na Krakowskim Przedmieściu. W końcu 16 września krzyż został usunięty sprzed Pałacu i umieszczono w kaplicy w Pałacu Prezydenckim.

Czy podoba Ci się zakończenie historii z krzyżem przed Pałacem Prezydenckim?

DOSTĘP PREMIUM