Platforma "ostrzega" przed Dutkiewiczem - ten pozywa ją w trybie wyborczym

Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia pozywa w trybie wyborczym Platformę Obywatelską. Informacje potwierdził Radiu TOK FM Jarosław Krauze, szef komitetu wyborczego Rafała Dutkiewicza, który tuż przed godziną 15.00 złożył wniosek we wrocławskim sądzie.

A chodzi o ogłoszenie, które dzisiaj pojawiło się w gazetach. Dolnośląska PO zamieściła reklamę takiej treści: "Uwaga! Kaczyński chce zdobyć Dolny Śląsk. Głosując na Dutkiewicza i jego kolegów oddajesz władzę w ręce PiS. Ostrzegamy!!!".

W ogłoszeniu PO wykorzystała cytat z Jarosława Kaczyńskiego, który ukazał się 25 września na łamach Rzeczpospolitej. Wtedy prezes PiS miał powiedzieć: "Wybory prezydenckie wygraliśmy w siedmiu województwach i na południu Wielkopolski (...). Możemy też myśleć o województwie dolnośląskim, bo tam szansę ma lista Rafała Dutkiewicza "

"To kłamstwo. Jesteśmy bezpartyjni"

Prezydent Dutkiewicz podkreśla , że i on i kandydaci na jego listach wyborczych są bezpartyjni. A ogłoszenie zamieszczone przez PO to kłamstwo. - Kłamstwo powinno być oceniane w kategoriach etycznych a nie politycznych. To niezwykle gorszące i niskie zachowanie oraz próba okłamania wrocławian - tłumaczy Dutkiewicz .

Prezydent Wrocławia domaga się ogłoszenia, w którym PO przeprosi go i zaprzeczy wszystkiemu, co było we wcześniejszym ogłoszeniu. Platforma ma przeprosić też Dutkiewicza w mediach i wpłacić 10 tys. zł na konto kliniki hematologii dziecięcej we Wrocławiu.

PO się nie boi. "To wszystko prawda"

Jacek Protasiewicz, szef dolnośląskiej Platformy procesu się nie boi. - Jeśli tu jest nieprawda - mówi pokazując ogłoszenie - to oczekujemy na wyrok sądowy. Wszystko, co jest zawarte w tym ogłoszeniu, jest prawdziwe: i wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego, i nasze ostrzeżenie, które jest bardzo realne - dodaje.

Termin rozprawy nie jest jeszcze znany.

Rafał Dutkiewicz to jeden z najpopularniejszych polityków lokalnych w Polsce. We Wrocławiu poparcie dla niego jest na o wiele wyższym poziomie niż poparcie dla Platformy Obywatelskiej. Prezydentem Wrocławia jest od 2002 roku, wówczas wygrał wybory z poparciem PO i b. prezydenta miasta Bogdana Zdrojewskiego. W 2006 roku, gdy startował jako kandydat niezależny, wygrał w I turze zdobywając ponad 80 proc. poparcia. Za czasów jego prezydentury do Wrocławia przeniósł się z Cieszyna festiwal filmowy Era Nowe Horyzonty, ustanowiono Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus oraz reaktywowano festiwal Jazz nad Odrą. Wrocław otrzymał też status miasta-gospodarza Euro 2012.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM