Policja szkoli pracowników biur polityków

Po ataku szaleńca na łódzką siedzibę PiS w całym kraju ruszył nowy cykl policyjnych szkoleń dla pracowników biur poselskich i senatorskich. Przygotowała je Komenda Główna Policji. W Łodzi przeszkoliło się już kilkunastu pracowników, chętnych jest kilkudziesięciu.

Dwugodzinne szkolenie przeprowadzili policjanci i funkcjonariusze ABW. Słuchacze obejrzeli prezentację multimedialną, dowiedzieli się jakie zagrożenia mogą na nich czekać, w jaki sposób je zminimalizować i jak przygotować biuro, aby było w nim bezpieczniej. Słuchacze rozwiązali także test na spostrzegawczość.

Testy na spostrzegawczość

- Bardzo nas on zaskoczył - przyznaje Agnieszka Wojciechowska, dyrektorka biura poselskiego Joanny Kluzik - Rostkowskiej. - Okazało się, że mamy spostrzegawczość na poziomie od przeciętnej do bardzo wysokiej, a to już dobrze wróży - cieszy się Wojciechowska.

- Niektóre informacje zdawały się tak proste, że aż banalne - przyznaje Magdalena Szymańska z jednego z biur PiS w Łowiczu. - Na moim biurku do tej pory leżały nożyczki, wcześniej nie zwracałam na nie uwagi, teraz już wiem, że muszą być pochowane. W widocznym miejscu nie powinny też leżeć ciężkie przedmioty.

Jak rozróżnić subkultury

Słuchacze uczyli się jak rozpoznać różne subkultury, jak rozmawiać z interesantami, którzy są pobudzeni, mogą być pod wpływem narkotyków czy alkoholu. Policja przypomniała też o montowaniu kamer i wideodomofonów.

Kilka dni temu ktoś ukradł laptop z siedziby Witolda Waszczykowskiego. - Mogłoby do tego nie dojść, gdyby pracownik biura wychodząc na chwilę zamknął pokój na klucz - zwraca uwagę Magdalena Zielińska z łódzkiej policji.

Mariusz Sokołowski z KGP: w całym kraju na szkolenie zgłosiło się już 405 osób, w tym 40 parlamentarzystów; najwięcej chętnych jest w województwie dolnośląskim. W Łodzi zaplanowano 12 spotkań, które potrwają do 10 grudnia. Można się jeszcze zgłaszać.

DOSTĘP PREMIUM