Kandydaci na prezydenta Warszawy w ogniu pytań mieszkańców miasta

Jedenastu kandydatów do fotela prezydenta Warszawy debatowało dziś na SGGW. Debata podzielona byłana dwie części - podczas pierwszej kandydaci mieli trzy minuty na wypowiedź, dotyczącą trzech najważniejszych dziedzin życia miasta. Podczas drugiej części każdy mógł zadać pytanie kandydatom. Zapraszamy do lektury relacji z debaty.

Debata maiała charakter otwarty. Jej organizatorami byli mieszkańcy Warszawy, m.in. studenci stołecznej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Każdy mógł zadać pytanie kandydatom. Można je było też przesyłać za pośrednictwem serwisu społecznościowego Facebook, a także zadawać podczas samej debaty.

Koniec debaty. Wszyscy kandydaci podpisują się pod zdjęciem Warszawy, które zostanie zlicytowane na rzecz domu dziecka na Mokotowie.

18.51 Czesław Bielecki: chciałbym, by w Warszawie było rządzenie bezpartyjne (część sali się śmieje). Chcę doprowadzić do władzy w Warszawie wasze pokolenie - mówi do studentów. Popierany przez PiS kandydat zapowiada uregulowanie własności gruntów w mieście. - Wybierzmy inną wizję rządzenia stolicą - apeluje Bielecki.

18.48 Danuta Bodzek przypomina swoje priorytety: budowę żłobków, przedszkoli i szpitali oraz zintegrowanie transportu w Warszawie.

18.46 Waldemar Fydrych: my po prostu jesteśmy krasnoludkami i dla nas najważniejsza jest miłość (sala śmieje się i bije brawo). - A potem kolejna stacja metra - dodaje "Major" i mówi, że zazdrości mieszkańcom Warszawy wspaniałych kandydatów. I wymienia...siebie. - Jako prezydent odetnę ciepłą wodę i elektryczność Sejmowi, jeśli będzie źle. Sejm to nie kabaret! - woła Fydrych. Zapowiada "walkę o szczęście" warszawiaków.

18.45 - Mamy zakontraktowane 186 tramwajów, mamy nowe autobusy, mamy węzeł Marsa, zdobyliśmy 8,5 mld. funduszy, możemy pić z kranów czystą wodę, 640 mln zł. zostało zainwestowane w szpitale - wylicza Hanna Gronkiewicz Waltz swoje dokonania.

18.44 Janusz Korwin-Mikke zapowiada wyrzucenie z pracy wielu urzędników i żądanie odszkodowań od Niemców za zniszczenie Warszawy. - Nie dam pieniędzy na idiotyczne Muzeum Sztuki Nowoczesnej, bo nikt tam nie będzie chodził - deklaruje Korwin-Mikke.

18.42 Katarzyna Munio dziękuje studentom SGGW za zorganizowanie debaty. I przechodzi do ataku na obecnych radnych. - W samorządzie musi być nudno i spokojnie, a teraz jest okładanie się po mordach. - Niech parlament robi politykę. W samorządzie się pracuje - podkreśla Munio.

18.41 Wojciech Olejniczak: ja gwarantuję zmianę. To państwo się zdecydujecie w dniu wyborów, czy chcecie zmiany, czy tego, co jest teraz. Ja w Warszawie spędziłem najlepsze lata, i chcę teraz dać jej to, co ja mam najlepszego: wiedzę i doświadczenie. Edukacja, służba zdrowia, transport, komunikacja i rozwój przez nowoczesne technologi - przypomina swoje najważniejsze punkty programu Olejniczak.

18.36 Piotr Skulski: postuluje wykorzystanie domów kultury na przedszkola, kiedy nie odbywają się tam inne zajęcia. Odnosi się do korków w Warszawie i postuluje więcej miejsc parkingowych. Twierdzi, że osoby dojeżdżające do miasta nie będą zostawiały samochodów na rogatkach.

18.35 Piotr Strzembosz przekonuje do siebie: trzeba stworzyć integralny program dla rodzin, szczególnie wielodzietnych. Proponuje ulgi na zajęcia pozalekcyjne, baseny i przejazdy komunikacją miejską. Postuluje oczyszczenie ulic Warszawy z reklam agencji towarzyskich i ich zwalczanie, oraz zdjęcie z afiszów pornografii.

Koniec pytań z sali. Kandydaci mają teraz krótki czas, by przekonać do siebie wyborców. Zaczyna Piotr Strzembosz.

18.33 Wtrąca się Bielecki: całe szczęście, że Lindley wybudował Filtry, bo pani prezydent nie jest w stanie wybudować kolektora.

18.32 Zapytana o inne inwestycje poza stadionem Legii Warszawa, Hanna Gronkiewicz Waltz wymienia: Centrum Nauki Kopernik, 4 stacje metra...

18.30 Prośba od jednego z kandydatów, by pytania nie były kierowane tylko do Hanny Gronkiewicz-Waltz.

18.26 Przedstawicielka samorządu studentów SGGW pyta o stypendia i miejsca pracy. Gronkiewicz-Waltz odpowiada: urząd pracy szuka miejsc dla wszystkich absolwentów. Przypomina, że bezrobocie w Warszawie to 3,5 proc. - Osoba, która kieruje urzędem, niedawno sama nie miała pracy - dodaje urzędująca prezydent. Mówi, że chce, by jak najwięcej studentów po zakończeniu nauki pozostało w Warszawie.

18.18 Pytanie do Olejniczaka: - Czy będzie pan blokował legalne marsze i wygwizdywał patriotów i nazywał ich faszystami? - pyta młody człowiek. - Tam, gdzie jest przekraczana granica, trzeba taką manifestację rozwiązać - odpowiada kandydat SLD - Tak było 11 listopada - dodaje. Podkreśla, że jest zwolennikiem wychowania patriotycznego, ale bez "faszyzmu i wrogich gestów".

18.17 Waltz musi też odpowiadać na pytanie o inwestycje na Kabatach. Olejniczak chce dorzucić swoje trzy grosze, ale organizatorzy wyłączają mu mikrofon.

18.15 Wtrąca się obecny na sali polityk z Białorusi i ostro atakuje Gronkiewicz-Waltz. - Czy te wybory są uczciwe?! - pyta głośno. HGW lekko zdezorientowana, odpowiada, że ona nie organizuje wyborów. Organizatorzy szybko przerywają krewkiemu mężczyźnie.

18.14 - Trzeba z tymi organizacjami negocjować rozwiązanie, zanim pojawi się problem - odpowiada Bielecki.

18.13 Pytanie do Bieleckiego: - Jak pan ocenia współpracę miast z organizacjami pozarządowymi? - pyta obecna na sali kobieta.

18.12 Olejniczak też chce odpowiedzieć na to pytanie. Podkreśla swoje związki z "Masą krytyczną", postuluje budowę parkingów dla rowerów i dodatkowych pasów przy budowie dróg.

18.11 - Dołożę starać, żeby rocznie budować 25 km ścieżek rowerowych - odpowiada Waltz. Zapowiada też projekt roweru publicznego na wzór Paryża.

18.10 Co pani prezydent może zaproponować rowerzystom? - pada pytanie z sali.

18.09 Czas na kolejną część debaty - pytania od publiczności.

18.08 Szeremietiew upomina się o "składnik kresowy" w stołecznej kulturze. - Gdzie jest czynnik kresowy? - pyta.

18.07 - Kultura poradzi sobie sama, jeśli miasto i urzędy nie będą ingerować w jej zachowanie - twierdzi Strzembosz.

18.06 - Musimy działać tam, gdzie jest to w mniejszym stopniu kosztowne a w większym efektywne - mówi Stachoń, postulując otwieranie sal sportowych.

18.04 - Jest taka firma Estrada Warszawska. To jest pochłaniacz kasy - mówi Skulski. Kończy wypowiedź krzycząc o jakimś pokazie na Placu Czerwonym.

18.03 - Jest skandalem, że na WFF cena biletu dla studentów to 17 zł - mówi Olejniczak. Według niego "standardem europejskim" jest, że młodzież ma darmowy wstęp do muzeów.

18.02 - Należy stworzyć przede wszystkim politykę lokalową, żeby organizacje mogły kulturę tworzyć - mówi Munio.

18.00 - Kultura polega na tym, żeby każdy z państwa mógł sobie kupić bilet do kina i teatru - mówi Korwin-Mikke - Nie dam ani grosza na żadną promocję żadnym cwaniakom. Nie trzeba kultury promować, trzeba jej nie niszczyć - postuluje.

17.59 Waltz przypomina, że stolica przeszła do drugiego etapu wyścigu o Europejską Stolicę Kultury. Wymienia też budowę kilku muzeów jako osiągnięcie swojej ekipy.

17.58 Fydrych obiecuje, że będzie się ze wszystkich sił starał, by Warszawa pokonała Wrocław w wyścigu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

17.57 Bodzek postuluje zagospodarowanie brzegów Wisły. - To powinno być wizytówką miasta - twierdzi.

17.56 Bielecki wytyka, ze stołecznym teatrom grozi bankructwo, a w ich miejsce otwierane sa supermarkety.

17.55 - Przechodzimy do trzeciej rundy - stanowczo zapowiadają organizatorzy. Wreszcie czas na kulturę i sport.

17.55 Polemika wydaje się nie mieć końca - swoje trzy grosze po raz kolejny wtrącają Skulski, Korwin-Mikke i Waltz.

17.52 Kolejna polemika - tym razem Szeremietiew wytyka Olejniczakowi, że radni SLD wspierają PO w działaniach. - To radni lewicy przyczynili się do tego, że powstały miejsca w szkołach i przedszkolach - ripostuje Olejniczak.

17.51 - Musi być kompatybilność połączeń - mówi o kolei Bodzek.

17.51 - Kolej jest przyjacielem człowieka. Na kolei powstały najwspanialsze dzieła Dostojewskiego - krzyczy Fydrych - Jestem za koleją!

17.50 - Ja znowu do kasy - mówi Skulski. Czy ktoś wie o co chodzi temu kandydatowi?

17.49 Olejniczak wytyka drobne nierozwiązane problemy w Warszawie.

17.48 Bielecki krytykuje biurokratyczne procedury. Waltz wykorzystuje czas na polemikę i podkreśla, jak szybko udaje jej się skończyć kolejne budowy.

17.46 Rozpoczyna się trzecia runda dotycząca kultury i sportu. Munio wykorzystuje czas na polemikę. Wybiera Bieleckiego, porównując jego postulaty do obietnicy lotów w kosmos. Korwin-Mikke też polemizuje (ze wszystkimi) i krytykuje kolej w mieście.

17.45 - Miastem steruje się przez rozwój infrastruktury - podkreśla Bielecki. - Nie można obiecywać jak obecna prezydent, że zrobi się trzy mosty, a nie kończy się jednego - dodaje.

17.44 Bodzek daje jasno do zrozumienia, że jest najbardziej kompetentna spośród wszystkich kandydatów w kwestii transportu miejskiego. Postuluje też wprowadzenie jednego biletu na wszystkie środki komunikacji.

17.43 Fydrych mówi, że nadzieja na rozwiązanie problemów komunikacyjnych Warszawy w trakcie kolejnej kadencji to jak wiara w latające dywany.

17.42 Grupa osób obecna na sali zaczyna coś skandować. Organizatorzy ich uciszają.

17.41 - Cieszę się, że większość kandydatów uznaje to, co zrobiłam przez ostatnie cztery lata - mówi Waltz - Bo większość kandydatów pochwala rozwój publicznego transportu - dodaje. Z sali słychać śmiechy, oklaski i gwizdy.

17.40 Korwin-Mikke krytykuje bus pasy i mówi, że nie chce budowy kolejnych linii tramwajowych.

17.39 - Priorytet tej kadencji to rozwój dróg - mówi Katarzyna Munio. - Trzeba włączyć kolej w sieć metra - postuluje.

17.37 - Warszawie potrzebny jest publiczny transport - mów Olejniczak i postuluje budowę drugiej i trzeciej linii metra i rozwój ścieżek rowerowych. Wspomina też, że nie podniesie cen biletów za komunikację miejską.

17.36 - Ja znowu zacznę od swojego "a gdzie kasa" - zaczyna Skulski. Sala znów wybucha śmiechem. - Można pogłos zlikwidować? Dziękuję - prosi po chwili kandydat. - Najlepszymi budowniczymi metra są Niemcy - mówi. Co się dzieje ze Skulskim? Dziwne grymasy twarzy, dziwne tezy...

17.35 Stachoń krytykuje ograniczanie ruchu w centrum i rekomenduje stawianie parkingów przy drogach wjazdowych.

17.33 - Ambitne założenia i obietnice, które słyszymy z kadencji na kadencję, nie są realizowane. To m.in. infrastruktura - mówi Strzembosz - Druga linia metra musi być realizowana, ale trzeba też budować kolejki nadziemne

17.32 Szeremietiew zaczyna też wypowiedź w kolejnej rundzie pytań. - Warszawa była zawsze rządzona przez obcych. Infrastruktura musi być podporządkowana temu, żeby to była polska stolica - mówi.

17.31 Szeremietiew wspomina swój pobyt w areszcie na Rakowieckiej za czasów PRL-u.

17.30 - Większy powinien być wpływ rodziców na to, co się dzieje w szkole - mówi Piotr Strzembosz - Miasto ma ogromną możliwość, żeby wesprzeć absolwentów.

17.28 Przemawia Cezary Stachoń: - Powinniśmy w edukacji postawić bardziej na praktyczne aspekty, a ich w szkołach nie ma - mówi.

17.26 - Abyście mogli się uczyć, to najpierw potrzebna jest na to kasa. Nie ma kasy, nie ma nauki. Cała władza, która była od 1989 roku nie zrobiła nic, żebyście mogli się uczyć - mówi kolejny kandydat, Piotr Skulski. Sala wybucha śmiechem.

17.25 Czas na Olejniczaka: - W Warszawie brakuje około 6,5 tys. miejsc w żłobkach i przedszkolach. Trzeba je pobudować - mówi kandydat SLD.

17.24 Katarzyna Munio z kolei obiecuje budowanie szkół podstawowych i gimnazjów.

17.23 - Od nauczania są profesorowie, a nie radni - ripostuje kolejny kandydat, Korwin-Mikke - Kierunki sponsorowane obniżają poziom uczelni. Nie chciałbym, żeby powstawały jakieś kierunki typu gender studies, czy inne głupoty - mówi.

17.22 Gronkiewicz-Waltz podchwytuje wątek szkolnictwa - Ważne jest, żeby ludzie z zagranicy mogli studiować w Warszawie, żeby tu było centrum edukacji - twierdzi.

17.21 - Najważniejsze dla mnie są szkoły i gimnazja - mowi Fydrych, ubrany w pomarańczową czapeczkę. Wspomina też o tym, że chce zachęcać do organizowania kółek artystycznych w szkołach. Wypowiedź przerywa mu dzwonek.

17.18 - Najważniejszy jest powrót do koncepcji parku technologicznego - mówi Czesław Bielecki.

17.17 Kandydaci mają teraz po minucie na wypowiedź o najważniejszych kwestiach dotyczących życia Warszawy.

17.16 Organizatorzy debaty przedstawiają wszystkich kandydatów - Hannę Gronkiewicz-Waltz, Czesława Bieleckiego, Wojciecha Olejniczaka, Katarzynę Munio, Janusza Korwina-Mikke, Danutę Bodzek, Romualda Szeremietiewa, Waldemara "Majora" Fydrycha, Cezarego Stachonia, Piotra Skulskiego i Piotra Strzembosza.

17.10 Na sali jest już cały komplet - 11 kandydatów zasiada w fotelach, a wita ich rektor SGGW.

DOSTĘP PREMIUM