"Polska jest najważniejsza": My wymyśliliśmy pierwsi, nie ''liberałowie'' z PiS

- My byliśmy pierwsi - mówi reporterowi TOK FM prezes pierwszego stowarzyszenia o nazwie "Polska jest najważniejsza". Dzisiaj rano w Sądzie Okręgowym w Warszawie złożono wniosek o rejestrację stowarzyszenia o tej samej nazwie, którego prezesem jest wyrzucona z PiS-u Joanna Kluzik-Rostkowska. Problem w tym, że trwa proces rejestracyjny powołanego 10 października stowarzyszenia pod taką samą nazwą.

W skład stowarzyszenia powołanego 10 października weszła większość członków Społecznego Warszawskiego Komitetu Poparcia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich 2010. Członkowie tego stowarzyszenia uważają, że sąd musi zarejestrować ich jako pierwszych.

- Prawnicy wyjaśniali mi, że ważne jest kiedy powstało stowarzyszenie, że to nie jest wyścig, w którym wygra ten kto pierwszy przekroczy próg sądu rejestrowego. Nasze stowarzyszenie zostało powołane w kawiarni "Harenda" 10 października 2010 roku, wtedy też został przyjęty statut. Po spotkaniu ukonstytuowało się Prezydium Zarządu i Komisja Rewizyjna - mówi prezes pierwszego Stowarzyszenia "Polska jest najważniejsza" Włodzimierz Klonowski. Wniosek o rejestrację stowarzyszenia reprezentująca ich kancelaria prawnicza złożyła do Krajowego Rejestru Sądowego kilka tygodni temu. - Myśmy byli pierwsi, decyzja należy do sądu - dodaje.

Poncyljusz: Czekamy na decyzję

Podpierają się tym, że ich członkiem i autorem statutu jest Wiesław Johann - były sędzia Trybunału Konstytucyjnego i współautor ustawy o stowarzyszeniach.

Pewne jest, że dwa stowarzyszania o tej samej nazwie istnieć nie mogą. - Z punktu widzenia funkcjonowania państwa prawa coś takiego jest niedopuszczalne - mówi prawniczka dr Magdalena Arczewska.

Paweł Poncyljusz powiedział, że w tej sprawie poczekają na decyzję rejestru.

"Kultywowanie postaw patriotycznych"

Celem stowarzyszenia "Polska jest najważniejsza" - tego, które powstało jako pierwsze - jest "kultywowanie postaw patriotycznych obywateli", "szeroka działalność społeczna, edukacyjna i kulturalna zmierzająca do zachowania w pamięci narodowej ofiar katastrofy smoleńskiej" oraz wspieranie inicjatywy wzniesienia pomnika poświęconego ofiarom. W prezydium są prezes Włodzimierz Klonowski, wiceprezesem jest Andrzej Dittwald, sekretarzem Teresa Bochwic.

DOSTĘP PREMIUM