PO zamieściła sprostowanie dotyczące Dutkiewicza

Platforma Obywatelska we Wrocławiu, zgodnie z wyrokiem sądu, zamieściła dziś sprostowanie ogłoszenia wyborczego dotyczącego Rafała Dutkiewicza, ubiegającego się o reelekcję prezydenta Wrocławia. Jednak tuż obok zamówiła ogłoszenie, w którym informuje, że na listach komitetu Dutkiewicza są członkowie Wrocławskiego Społecznego Komitetu Poparcia Jarosława Kaczyńskiego jako kandydata na prezydenta RP.

Przewodnik: Jak głosować? | Wybory: Serwis specjalny

Sprostowanie - jak nakazał we wtorek sąd w trybie wyborczym - miało się ukazać w dwóch gazetach wychodzących na Dolnym Śląsku, tych samych, w których wcześniej PO ostrzegała: "Głosując na Rafała Dutkiewicza, oddajesz władzę w ręce PiS".

Czwartkowe sprostowanie brzmi: "Komitet Wyborczy Platformy Obywatelskiej RP zaprzecza prawdziwości ogłoszeń płatnych, opublikowanych w dniu 10 listopada w "Gazecie Wrocławskiej Polska The Times" oraz "Gazecie Wyborczej", a także oświadcza, że sformułowanie "Głosując na Dutkiewicza i jego kolegów oddajesz władzę w ręce PiS. Ostrzegamy!!!" jest nieprawdziwe".

Jednak tuż obok sprostowania nakazanego przez sąd Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP zamieściła ogłoszenie "Komitet Wyborczy Platformy Obywatelskiej Rzeczpospolitej Polskiej informuje, że z list Komitetu Wyborczego Wyborców Rafała Dutkiewicza kandydują m.in. członkowie Wrocławskiego Społecznego Komitetu Poparcia Jarosława Kaczyńskiego jako kandydata na Prezydenta RP"

Dutkiewicz pozwał PO za "ostrzeżenie"

Chodziło o ogłoszenie zatytułowane: "Uwaga! Kaczyński chce zdobyć Dolny Śląsk!". Poniżej umieszczono zdjęcie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i cytat pochodzący z jego wypowiedzi dla "Rzeczpospolitej" z 25 września: "Wybory prezydenckie wygraliśmy w siedmiu województwach i na południu Wielkopolski. W tych miejscach mamy największe szanse. Możemy też myśleć o województwie dolnośląskim, bo tam szansę ma lista Rafała Dutkiewicza". Poniżej był tekst: "Głosując na Dutkiewicza i jego kolegów, oddajesz władzę w ręce PiS. Ostrzegamy!!!" i podpis: "Platforma Obywatelska".

W piątek Sąd Okręgowy we Wrocławiu, rozpatrując pozew złożony przeciwko PO w trybie wyborczym przez Dutkiewicza, nakazał Platformie zamieścić sprostowanie, zaprzeczyć, że sformułowanie "głosując na Rafała Dutkiewicza i jego kolegów oddajesz władzę w ręce PiS" jest prawdziwe oraz wpłacić 10 tys. zł na cele charytatywne.

PO złożyła zażalenie na tę decyzję do Sądu Apelacyjnego. We wtorek sąd ten zażalenie odrzucił i tym samym podtrzymał decyzję sądu I instancji.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM