Regiony jak podczas wyborów parlamentarnych - komentarz do sondażu dla Radia TOK FM

- Sondaż SMG/KRC dla TOK FM odwzorowuje poparcie partyjne w kraju - skomentowała badania przeprowadzone dla radia dr Agnieszka Rothert, politolog z UW. Wynika z niego, że PO wygrywa w wyborach do rad największych polskich miast: Warszawy, Krakowa i Łodzi. W stolicy już w pierwszej turze mogą się rozstrzygnąć wybory prezydenta, w Krakowie i Łodzi najprawdopodobniej potrzebna będzie druga tura.

Według badania pracowni SMG/KRC dla Radia TOK FM elektorat wielkomiejski wybierze w niedzielnych wyborach Platformę Obywatelską.

Prezydenci Warszawy i Krakowa prawdopodobnie zachowają swoje stanowiska, a do rad miasta dostanie się głównie PO. - Wydaje mi się, że wyniki sondażu odwzorowują poparcie partyjne, jakie mamy w Polsce - komentowała badania w TOK FM dr Agnieszka Rothert, politolog z UW. - W tym sensie sondaż potwierdza układ, który się wytworzył w Polsce. Czy on się zmieni, to inne pytanie. Na razie widzimy, że Platforma jest bardzo silna. Ale też nie widzę za bardzo alternatywy dla PO - dodała.

- Trzeba pamiętać, że wyborcy w dużych miastach nie mają zbyt dużego wyboru, szczególnie, że PiS poszło w takim kierunku, który jest trudny do przyjęcia dla tej części społeczeństwa - kontynuowała politolog. - W związku z tym Platforma może robić tu co chce, oczywiście do pewnego momentu. Tym momentem może być znudzenie i zużycie materiału. To nie wyjdzie jeszcze w tych wynikach wyborczych, ale prędzej czy później może przyjść. Pamiętajmy, że polskie partie nie mają stałego elektoratu, trwałych wyborców i w związku z tym wybór to często opieranie się na emocjach.

Według Rothert w wielkich miastach trudno też zaistnieć kandydatom niezależnym. - I to z różnych powodów, m.in. takich, że tam nie ma typowego prowadzenia kampanii, jak np. w małych miastach, gdzie są silniejsze więzi społeczne - podkreśliła.

TOK FM PREMIUM