PO wygrywa w 13 województwach, PSL w 1. Dla PiS podkarpackie i lubelskie. Dobry wynik SLD i lokalnych komitetów

Zwycięzcą wyborów do sejmików wojewódzkich jest Platforma Obywatelska. Według danych z 83,66 proc. obwodów kandydaci tej partii zdobyli łącznie 31,43 proc. głosów. Prawo i Sprawiedliwość jest drugie z 23,3 proc. głosów. Wysoki wynik SLD - Sojusz zdobył w skali kraju aż 15,3 proc. głosów. Trzecie miejsce przypadło jednak PSL - według danych PKW ludowcy dostali 15,65 proc. głosów. Ponad 13 proc. głosów w skali kraju przypadło niezależnym od partii komitetom wyborczym

WYBORY : Relacja na żywo | Zwycięzcy w największych miastach | Prasa o wyborach | Wieczory wyborcze - Zdjęcia | Wyniki prezydentów miast - tabela | Wideorelacje z wyborów

Kandydaci Platformy zdobyli łącznie w skali kraju 31,43 proc. głosów. PO wygrała w 13 województwach, i poprawiła swój wynik z poprzednich wyborów o ponad 4 proc - w 2006 roku partia Donalda Tuska uzyskała 27 proc. głosów. PO zwyciężyła głównie w województwach na ścianie zachodniej: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim. Wcześniejsze sondaże także dawały zwycięstwo PO.

Schetyna (PO): to jest ogromny sukces

- Wyniki sondażowe są dla nas bardzo optymistyczne - mówił po ogłoszeniu wyników sondaży marszałek Sejmu, Grzegorz Schetyna. - Globalnie w Polsce najwięcej głosów wpadło na Platformę Obywatelską i to jest ogromny sukces. W niektórych województwach możemy rządzić sami, wszędzie będziemy szukać koalicji. Dobrą współpracą z PSL Platforma pokazała, że można skutecznie rządzić, dobrze wykorzystywać środki europejskie, prowadzić inwestycje. Uważam, że ten wynik jest potwierdzeniem naszych dobrych czterech lat - dodał marszałek. Zaznaczył jednak, że o ostatecznym sukcesie będzie można mówić po drugiej turze wyborów.

- Dziś cieszymy się ze zwycięstwa, szeroko uśmiechamy i mobilizujemy się na dni przed drugą turą. Trzymamy kciuki, żeby wygrać tę dogrywkę. To dopiero da obraz całego samorządu - powiedział Schetyna.

PiS: gorszy wynik niż 4 lata temu?

PiS zwyciężył przede wszystkim we wschodniej Polsce. Według danych PKW z ponad 80 proc. obwodów partii Jarosława Kaczyńskiego udało się jednak wygrać tylko w 2 województwach - lubelskim i podkarpackim. Wcześniejsze sondaże wskazywały na zwycięstwo PiS w 6 województwach: podlaskim, mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim, lubelskim i podkarpackim. Na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowało 23,3 proc. wyborców - wynika z danych PKW. Wcześniejsze sondaże wskazywały na wyższy wynik - 27 proc. Ta zmiana oznaczałaby, że PiS w wyborach do sejmików osiągnął gorszy wynik niż 4 lata temu - w 2006 roku PiS zdobyło 25 proc. głosów.

- PiS jest nadal najsilniejszą partią opozycyjną i jest gotowa do przejęcia odpowiedzialności za Polskę po przyszłorocznych wyborach parlamentarnych - przekonywał podczas wieczoru wyborczego w Radomiu szef klubu PiS, Mariusz Błaszczak. Dodał, że PiS jest partią, która potrafi rządzić Polską. - Jest gotowa do przejęcia odpowiedzialności za Polskę za rok.

PSL powyżej 10 proc, ludowcy silni w kilku województwach

Trzecie miejsce w wyborach przypadło PSL. Ludowcy zdobyli 4 lata temu 13 proc. głosów. Teraz partia Waldemara Pawlaka uzyskała 15,65 proc. głosów i wygrała wybory do sejmiku świętokrzyskiego. Wcześniejsze sondaże wskazywały na niższy wynik ludowców - 13,1 proc. Po prezentacji sondażowych wyników wyborów w sztabie wyborczym PSL wybuchła euforia.

- Aż mi głos odebrało - cieszył się szef Stronnictwa, wicepremier Waldemar Pawlak. - PSL będzie ważnym partnerem w koalicji - ważniejszym niż wynikałoby to tylko z wyników wyborów parlamentarnych - dodał.

Wysoki wynik SLD: Sojusz zdobywa 15,3 proc. głosów

Wysoki wynik zanotowało SLD. Wprawdzie kandydat tej partii na prezydenta Warszawy, Wojciech Olejniczak, nie wszedł do drugiej tury wyborów, jednak w skali kraju Sojusz zdobył 15,3 proc. głosów. To więcej, niż 4 lata temu uzyskała koalicja Lewica i Demokraci - 14 proc. - Magiczna granica 15 proc. została przekroczona - cieszył się szef SLD Grzegorz Napieralski. - Te wyniki pokazują, że Polacy postrzegają nas jako coraz lepszą, rosnąca siłę, która jest wśród ludzi - przekonywał.

Ponad 13 proc. wyborców wybrało lokalne komitety

Ponad 13 proc. wyborców zagłosowało na komitety inne niż partyjne. Ogólnokrajowy wynik komitetów wyborczych niezależnych kandydatów to 13,1 proc. głosów. Natomiast piąte miejsce w skali ogólnokrajowej w wyborach do sejmików według danych PKW z 83,66 proc. obwodów przypadło komitetowi PPP-Sierpień'80 - 1,17 proc.

WYNIKI WYBORÓW DO SEJMIKÓW WOJEWÓDZKICH

Podajemy oficjalne wyniki wyborów według aktualizowanych danych PKW z danych spływających z poszczególnych województw. Uwaga: wartości po przecinku zostały na wykresach zaokrąglone: powyżej 0,5 - w górę, poniżej 0,5 - w dół. Pełne wyniki znajdują się w opisach pod wykresami.

Dolnośląskie: wygrywa PO, bardzo mocny Dutkiewicz

Według danych PKW najwięcej głosów do sejmiku dolnośląskiego - 30,37 proc. - zdobyła PO. Tuż za nią jest Komitet Wyborczy Wyborców Rafała Dutkiewicza z 22 proc. poparcia. Dopiero trzecie jest PiS z 17,83 proc. głosów. Czwarty SLD zdobył 12,4 proc., a ludowcy musieli się na Dolnym Śląsku zadowolić piątym miejscem i 8,3 proc. głosów.

Kujawsko-pomorskie: PO deklasuje rywali

Zwycięzcą wyborów do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego jest PO. Partia Donalda Tuska zdobyła według danych PKW 35,2 proc. głosów. Drugą siłą w sejmiku będzie PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego uzyskała 18,07 proc. głosów. Sojusz Lewicy Demokratycznej zdobył 17,07 proc. głosów i musi zadowolić się trzecim miejscem. Czwarte PSL zdobyło 13,35 proc. głosów.

Lubelskie: PiS przed PSL i PO

28,56 proc - PiS zdecydowanie wygrywa wybory do sejmiku województwa lubelskiego. Z wysokiego drugiego wyniku - 23,03 proc. może cieszyć się PSL. Dopiero trzecia jest w lubelskiem PO - 22,7 proc. Czwarte miejsce dla SLD - 12,78 proc. głosów.

Lubuskie: PO i SLD biją PiS i PSL

Sejmik województwa lubuskiego bierze Platforma - 34,01 proc. wyborców zagłosowało właśnie na tę partię. Drugi pod względem liczebności w sejmiku będzie Sojusz Lewicy Demokratycznej - SLD zdobyło w lubuskiem 26,36 proc. głosów. Dopiero trzecie jest Prawo i Sprawiedliwość - partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyła 17,15 proc. głosów. Czwarte miejsce z 13,95 proc. głosów przypadło ludowcom z PSL.

Łódzkie: PO wygrywa, PiS depcze po piętach

Łeb w łeb długo szły w łódzkiem PiS i Platforma. PO wygrała, zdobywając 27,98 proc. głosów. Drugie miejsce i 24,18 proc. głosów przypadło PiS. 18,5 proc. wyborców oddało swoje głosy Sojuszowi Lewicy Demokratycznej. Wysoki wynik zanotowali w województwie łódzkim ludowcy - 17,52 proc.

Małopolskie: dominacja PO i PiS

Obie największe partie zdobyły łącznie ponad 75 proc, głosów do sejmiku województwa małopolskiego. Wynikiem 34,56 proc. głosów wygrała Platforma Obywatelska. Tuż za PO jest Prawo i Sprawiedliwość. Na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowało - według danych PKW - 31,51 proc. głosów. Na trzecie SLD padło zaledwie 9,77 proc. głosów. Jeszcze gorszy wynik zanotował PSL - ludowcy zdobyli 8,95 proc. głosów. 6,68 proc. zebrał komitet wyborczy wyborców "Wspólnota Małopolska Marka Nawary".

Mazowieckie: PO wygrywa, wyrównana walka PiS z PSL

Wynik kandydatów Platformy do sejmiku mazowieckiego w porównaniu z świetnym rezultatem Hanny Gronkiewicz-Waltz w Warszawie nie imponuje, ale i tak 26,77 proc. wystarczyło PO, by wygrać wybory do sejmiku. Drugie po zatwierdzeniu ponad 60 proc. protokołów z obwodów jest PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyła 24,28 proc. głosów. Ale Prawu i Sprawiedliwości depcze po piętach PSL - wysoki wynik 24,14 proc. dał trzecie miejsce ludowcom. Dopiero na czwartym miejscu jest na Mazowszu SLD - Sojusz przekonał do siebie 14,36 proc. wyborców.

Opolskie: dominacja PO. Silna mniejszość niemiecka

31,8 proc. - według danych PKW na podstawie 99,38 proc. protokołów Platforma zdystansowała konkurencję w wyborach do sejmiku województwa opolskiego. Drugie miejsce z wynikiem 17,83 proc. głosów przypadło mniejszości niemieckiej. Wynik PiS - 17,39 proc. - dał partii Jarosława Kaczyńskiego dopiero trzecie miejsce. Na czwartym miejscu uplasował się Sojusz Lewicy Demokratycznej z 16,75 proc. poparcia. Dopiero na piątym miejscu znaleźli się ludowcy z 12,2 proc. poparcia.

Podkarpackie: PiS nokautuje konkurencję

W województwie podkarpackim po raz kolejny swoją dominację potwierdziło Prawo i Sprawiedliwość. PiS znokautował tu rywali, zdobywając - według danych PKW z 91,84 proc. obwodów - 37,73 proc. głosów. Druga Platforma uzbierała dużo mniej - 22,16 proc. PO gonią ludowcy, których poparcie sięgnęło 21,76 proc. Dopiero czwarte miejsce przypadło na Podkarpaciu SLD - na Sojusz zagłosowało 12,47 proc. głosów.

Podlaskie: minimalna wygrana Platformy

W województwie podlaskim większość mandatów do sejmiku zdobyła PO. Partia Donalda Tuska zdobyła - według danych PKW na podstawie 99,2 proc. protokołów - 31,56 proc. głosów. Tuż za Platformą uplasował się PiS z 30,25 proc. głosów. Trzecią siłą na Podlasiu jest PSL - partia Waldemara Pawlaka wywalczyła 19,09 proc. głosów. Czwartym miejscem i 12,56 proc. głosów musiał się na Podlasiu zadowolić Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Pomorskie: Platforma wygrywa, ale nie ma 50 proc.

Potężną porażkę na Podkarpaciu PO odbiła sobie na Pomorzu. Platforma zanotowała tu 43,99 proc. głosów - wynika z danych PKW podanych na podstawie 94,23 proc. protokołów z obwodów głosowania. Wcześniejsze sondaże wskazywały na to, że partia Tuska przekroczyła na Pomorzu próg 50 proc. głosów. Według danych PKW pozostałe komitety uzyskały następujący wyniki: PiS - 18,85 proc, SLD - 12,08 proc., PSL - 9,2 proc., Krajowa Wspólnota Samorządowa - 5,13 proc. Wysoki wynik zanotowała na Pomorzu Krajowa Partia Emerytów i Rencistów - 4,1 proc.

Śląskie: zwycięstwo PO. Silny Ruch Autonomii Śląska

Także Śląsk zagłosował na PO. Platforma zdobyła 34,43 proc. głosów i jest zdecydowanym zwycięzcą wyborów w tym regionie. Drugi PiS uzyskał 20,9 proc. głosów. Silny w sejmiku będzie także Sojusz Lewicy Demokratycznej - kandydaci SLD wywalczyli 15,76 proc. głosów. 9,17 proc. zdobył Ruch Autonomii Śląska, spychając na piąte miejsce PSL, które zdobyło na Śląsku tylko 6,53 proc. głosów.

Świętokrzyskie: PSL bierze sejmik

PSL bierze sejmik świętokrzyski, PO i PiS w defensywie. Z wynikiem 32,14 proc. Polskie Stronnictwo Ludowe wygrało wybory do sejmiku województwa świętokrzyskiego - wynika z danych PKW z 80,94 proc. protokołów. PiS jest drugie - zdobyło 19,99 proc. głosów. Trzecie miejsce w świętokrzyskiem dostało się PO - partia Tuska wywalczyła 16,71 proc. głosów. Pięcioprocentowy próg przekroczyły także: SLD - zdobywając 14,09 proc. poparcia i Porozumienie Samorządowe z poparciem 9,82 proc.

Warmińsko-mazurskie: wygrana PO, PiS trzecie

Województwo warmińsko-mazurskie zdobyte przez Platformę. W wyborach do sejmiku województwa według danych PKW z 82,36 proc. protokołów na kandydatów partii Tuska zagłosowało 36,08 proc. wyborców. 21,84 proc. głosów przypadło SLD, a 17,03 proc - PiS. PSL jest na czwartym miejscu z wysokim wynikiem - 16,65 proc. głosów.

Wielkopolskie: Zwycięstwo Platformy, wysoko SLD

Wielkopolska wybrała Platformę. 32,87 proc. głosów dla partii Tuska to o 15,16 proc. więcej, niż dostało PiS. Na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowało 17,71 proc. wyborców. Prawo i Sprawiedliwość zostało też wyprzedzone przez SLD - Sojusz zdobył 21,64 proc. poparcia. Prawu i Sprawiedliwości depcze po piętach czwarte PSL - kandydaci ludowców zdobyli 17,66 proc. głosów.

Zachodniopomorskie: pewna wygrana PO, PiS drugie

Na Pomorzu Zachodnim po raz kolejny wysokim wynikiem może pochwalić się PO - partia zdobyła tam 41,75 proc. głosów. Na drugim miejscu z 18,49 proc. głosów uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość. Trzeci wynik - 18,38 proc. - zanotował Sojusz Lewicy Demokratycznej. Na czwartym miejscu ludowcy z 12,48 proc. głosów.