"Wyniki wyborów to żółte światło dla PO. PiS wróciło do retoryki oblężonej twierdzy"

- PiS znowu rozpoczęło retorykę "oblężonej twierdzy" - mówiła na antenie TOK FM dr Anna Materska-Sosnowska. Jej zdaniem wiele czynników wpłynęło na wynik wyborczy PiS. Co to oznacza dla stowarzyszenia "Polska jest najważniejsza" Joanny Kluzik-Rostkowskiej? - To bardzo niedobry wynik dla nowej inicjatywy - dodawał dr Robert Sobiech, socjolog z UW.

- W dużych miastach wynik pokazuje sukces dużych partii - mówił w TOK FM dr Robert Sobiech. - Z punktu widzenia dużej partyjnej polityki najważniejsze są wyniki z sejmików wojewódzkich, bo to jest takie lusterko rzeczywistego poparcia. W porównaniu z sytuacją sprzed czterech lat PO poprawiła swój wynik. To oczywiście sukces. Natomiast w kontekście ostatnich problemów Prawa i Sprawiedliwości, to ich wynik jest bardzo dobrym wynikiem i różnica między PO i PiS w sejmikach wojewódzkich jest o wiele mniejsza niż to, co pokazywały sondaże poparcia dla partii. W kontekście tych zbliżających się wyborów parlamentarnych za rok to jest żółte światło dla PO - dodał.

W wyborach do sejmików wojewódzkich PO zwyciężyła w 10 województwach , PiS - w sześciu. W 11 województwach SLD wyprzedził PSL - wynika z sondażowych wyników TNS OBOP dla TVP. Według sondażowni, SLD na drugim miejscu - za PO - znalazło się w trzech województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i kujawsko-pomorskim.

"PiS wraca do retoryki oblężonej twierdzy"

Z sondażowych wyników dla poszczególnych województw wynika, że PO zwyciężyła w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim. PiS zwyciężył natomiast w województwach: podlaskim, mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim, lubelskim i podkarpackim.

PiS buduje swoją pozycję. Będziemy mieli powtórkę z IV RP

- To jest żółte światło dla PO - zgodziła się z dr. Sobiechem Anna Materska-Sosnowska. - PiS znowu zastosowało retorykę: Jesteśmy "oblężoną twierdzą", jest spisek wewnątrz partii, należy się znowu zmobilizować, walczyć. Wykorzystanie zabójstwa w Łodzi, katastrofy smoleńskiej, odezwa prezesa PiS do narod... - to wszystko zaowocowało. Pytanie tylko, czy to jest wystarczające, żeby grać tym do przyszłego roku? - zastanawiała się politolożka z UW.

"Wybory do sejmików pokazują malejący dystans między Po i PiS"

"Polska jest najważniejsza" ma kłopoty

Polska jest najważniejsza czy zabierze elektorat PiS?

- Wynik wyborów samorządowych nie jest dobry dla nowej inicjatywy "Polska jest najważniejsza" Joanny Kluzik-Rostkowskiej - mówił Sobiech. - Wyciągnięcie zwolenników PiS poprzez mury tej "twierdzy" może być dla nowego ugrupowania trudne - dodał. - Szanse dla stowarzyszenie są niewielkie, jeżeli nie żadne. Chociażby patrząc na wyniki "ściany wschodniej" - dodała Materska-Sosnowska.

SLD - 15,8 proc. w sejmikach. "Przyzwoity wynik"

- To lepszy wynik od wyniku prezydenckiego SLD. Przy czym w tych wyborach Sojusz prawie nie prowadził kampanii - komentowała dr Materska-Sosnowska. - 15,8 proc. to całkiem niezły wynik. Przypominam, że przez to SLD będzie sojusznikiem w wielu sejmikach.

Z oceną politolożki UW zgodził się dr Sobiech. - SLD uzyskał bardzo dobry wynik - mówił.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM