Kracik jednak przegrywa z Majchrowskim - zmiana w Krakowie po przeliczeniu części głosów

W Krakowie po przeliczeniu głosów ze 129 komisji - ok. 28 proc. komisji - Jacek Majchrowski zdecydowanie prowadzi w wyścigu o fotel prezydenta miasta.

"Gazeta Wyborcza" w Krakowie na bieżąco śledzi przeliczanie głosów w krakowskich komisjach. Już po przeliczeniu głosów z 20 komisji obwodowych okazało się, że prowadzi jednak Majchrowski (uzyskał 40,9 proc. głosów) , a nie - jak pokazywał sondaż TVP - Stanisław Kracik.

Po przeliczeniu głosów z 28 proc. obwodów okazuje się, że Kracik zebrał 33,6 proc. poparcia. Dalsza kolejność: Andrzej Duda - 22,1 proc., Stanisław Żółtek - 1,8 proc., Piotr Boroń - 1,3 proc., Stanisław Gniadek - 0,5 proc. Frekwencja wyniosła 42,3 proc.

Sondaż TVP dawał przewagę Kracikowi

Tuż po 22.00 - po zakończeniu ciszy wyborczej - TVP, powołując się na wyniki sondażu TNS OBOP wykonanego na jej zlecenie - podała, że w Krakowie kandydat PO niespodziewanie zwyciężył nad obecnym prezydentem tego miasta z poparciem 39,1 procent. Na drugim miejscu miał uplasować się Jacek Majchrowski popierany przez 37,1 proc. wyborców. Pozostali kandydaci uzyskali: Piotr Boroń ("Prawica Rzeczypospolitej") - 1,3 proc., Stanisław Żółtek ("Ruch Wyborców Janusza Korwin-Mikkego") - 1,2 proc., Stanisław Gniadek ("Sprawiedliwy Kraków") - 0,3 proc.

Wynik TNS OBOP był dużym zaskoczeniem - Majchrowski to lider sondaży, uważano nawet, że najprawdopodobniej zwycięży w pierwszej turze wyborów.

Według wstępnych wyników Platforma zwyciężyła w wyborach samorządowych - wygrała w dużych miastach i większości sejmików. W Warszawie, wg sondażu TNS OBOP, wygrywa Hanna Gronkiewicz-Waltz. Najprawdopodobniej nie będzie nawet drugiej tury. Dane z 30 proc. odwodów będą podane ok. godz. 6 rano.

Relacja na żywo z niedzieli i wieczoru wyborczego

DOSTĘP PREMIUM