Szczurek i Dutkiewicz. Wielka dwójka samorządowych "kilerów" w TOK FM

Za żadnym z nich nie stoi wielka partia polityczna. Mimo tego nie mają kłopotów z wygrywaniem wyborów. Wojciech Szczurek już od 12 lat jest prezydentem Gdyni. W niedzielnych wyborach poparło go aż 87 proc. mieszkańców miasta. Od ośmiu lat Wrocławiem rządzi Rafał Dutkiewicz. I będzie rządził kolejne cztery. Żadnego z nich nie ciągnie "wielka" polityka. - Boże broń - mówił w TOK FM Dutkiewicz pytany, czy nie chciałby startować w wyborach do Sejmu.

WYBORY : Relacja na żywo | Zwycięzcy w największych miastach | Prasa o wyborach | Wieczory wyborcze - Zdjęcia | Wyniki prezydentów miast - tabela | Kto zdobył sejmiki

Tylko Wojciech Szczurek wie jak smakuje takie zwycięstwo. W niedzielnych wyborach zagłosowało na niego 87 proc. mieszkańców Gdyni. Drugi w wyścigu o fotel prezydenta - Zbigniew Buczkowski z PO - zdobył zaledwie 6,5 proc. głosów. - Tak wysoka ocena mojej pracy bardzo bardzo cieszy - komentował sukces w TOK FM.

Po raz pierwszy Szczurek został prezydentem w 1998 roku. Wcześniej przez siedem lat stał na czele gdyńskiej Rady Miasta. reprezentował też miasto w sejmiku wojewódzkim.

W czym tkwi tajemnica jego sukcesu? - Mamy w Gdyni takie hobby, że swoje zobowiązania wyborcze traktujemy śmiertelnie poważnie. Przyjmujemy program i potem z całą stanowczością próbujemy się z tego programu wywiązywać. Te projekty mają konkretne nazwy: ulic, budynków - mówił w Komentarzach Radia TOK FM.

Przyglądając się historii gdyńskiego samorządu łatwo zauważyć, że mieszkańcy tego miasta nie lubią zmieniać swoich liderów. Nim prezydentem został Szczurek przez osiem lata Gdynią kierowała Franciszka Cegielska.

Ale może kluczem do sukcesów obecnego prezydenta jest słabość konkurencji? Kandydat najmocniejszej polskiej partii (Zbigniew Buczkowski) zdobył 6,5 proc. głosów. Druga z wielkich partii - PiS - wystawiła polityka, któremu poszło jeszcze gorzej. Na Andrzeja Różańskiego zagłosowało niepełna cztery procent mieszkańców Gdyni. - Jeśli największe partie wystawiają swoich kandydatów, to mnie trudno oceniać czy to mocni czy słabi kandydaci. O ocenie rozstrzygają mieszkańcy Gdyni - dyplomatycznie odpowiedział Wojciech Szczurek.

"Boże broń" przed wielką polityką

Drugi najlepszy wynik wśród prezydentów miast uzyskał Rafał Dutkiewicz. Poparło go blisko 72 proc. mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. I tak naprawdę chyba tylko przeciwnicy polityczni Dutkiewicza mogli marzyć, że uda im się z nim poważnie powalczyć. Odkąd w 2002 roku po raz pierwszy został wybrany na prezydenta nikt mu nie zagroził. Jaki jest klucz do tego sukcesu? - Wrocławianie wiedzą, że ja się mniej zajmuję problemami metapolitycznymi - a dużo bardziej jestem zanurzony w bieżące sprawy Wrocławia, w rytm miasta - odpowiadała w TOK FM. I chwalił się duża listą osiągnięć miasta. - Jesteśmy liderem jeśli chodzi o ilość realizowanych inwestycji "na głowę mieszkańca" - mówił.

Grobelny o prezydenturę Poznania powalczy w II turze. Na razie więc wąsów nie zgoli. Przeczytaj

Tak jak w przypadku Wojciecha Szczurka - dla konkurentów Dutkiewicza wyniki niedzielnego głosowania są miażdżące. Poseł Sławomir Piechota zdobył blisko 11 proc. głosów. A reprezentujący PiS poseł Dawid Jackiewicz 10,04 proc. Obu w walce z Dutkiewiczem nie pomogło mocne wsparcie partyjnych liderów, z premierem Tuskiem i prezesem Kaczyńskim na czele.

Praca na lokalnej scenie politycznej zaspokaja apetyt prezydenta Wrocławia. - Boże broń. Nigdy w życiu - odpowiedział na pytanie Anny Laszuk, czy wystartuje w wyborach parlamentarnych. - Zasiadałem w ciałach kolegialnych - bardzo długo byłem reprezentantem Polski w komitecie regionów przy UE. Nie mam temperamentu, który by mnie popychał w stronę parlamentu. Nie lubię debatować. Jestem od działania, żeby robić rzeczy praktyczne - przyznał. Taka deklaracja ucieszy nie tylko mieszkańców Wrocławia, ale również wielkopolskiego Mikstatu, z którego pochodzi Dutkiewicz. Bo Wielkopolska słynie z pracowitości i praktyczności.

Wielka polityka nie ciągnie też Wojciecha Szczurka. - Praca w samorządzie daje mi tak niezwykłą satysfakcję realnego tworzenia, że trudno mi ją porównywać do pracy parlamentarzystów. Lubię świat w wymiarze realnym - mówił prezydent Gdyni w TOK FM.

Nie! - dla ograniczania kadencji prezydentów miast

Prezydentom rekordzistom nie podoba się najnowszy pomysł Prawa i Sprawiedliwości dotyczący wyborów samorządowych. PiS chce żeby prezydenci, burmistrzowie i wójtowie mogli sprawowali swoje funkcje tylko przez dwie kadencje. - Dlaczego pozbawiać mieszkańców możliwości oddawania ponownego głosu na kandydata, którego społeczność lokalna akceptuje? - pytał w TOK FM Wojciech Szczurek.

Prezydenci, burmistrzowie, wójtowie tylko na dwie kadencje. Nowy pomysł PiS

- Nie jestem zwolennikiem ograniczania kadencji. O ile mi wiadomo nigdzie w Europie nie ogranicza się kadencji w samorządzie - mówił Rafał Dutkiewicz.

Według niepełnych wyników niedzielnych wyborów - najlepszy wynik wśród partyjnych kandydatów na prezydentów uzyskał Tadeusz Truskolaski. Na obecnego (i oczywiście przyszłego) prezydenta Białegostoku zagłosowało blisko 69 proc. mieszkańców. Truskolaski to polityk Platformy Obywatelskiej.

DOSTĘP PREMIUM