Pawlak triumfuje. "Czerwona kartka dla sondażowni. Z dziką rozkoszą"

To czerwona kartka dla pracowni sondażowych, które pomyliły się dramatycznie w przypadku PSL - mówił szef ludowców Waldemar Pawlak komentując w Sejmie dobry wynik jego partii (15,6 proc.) w wyborach do sejmików województw. Jak skomentował słaby wynik w radach gmin - tylko 2,5 proc.? - Nikt nie jest doskonały. Nawet PSL.

WYBORY : Relacja na żywo | Zwycięzcy w największych miastach | Prasa o wyborach | Wieczory wyborcze - Zdjęcia | Wyniki prezydentów miast - tabela | Kto zdobył sejmiki | Wideorelacje z wyborów

PSL - największa bezwzględna wygrana wyborów samorządowych?

PSL uzyskało w niedzielę trzecie miejsce w wyborach do sejmików województw. Cztery lata temu ludowcy zdobyli 13 proc. głosów., teraz partia Waldemara Pawlaka uzyskała 15,65 proc. głosów i wygrała wybory do dwóch sejmików. Wcześniejsze sondaże wskazywały na niższy wynik ludowców - 13,1 proc. Po prezentacji sondażowych wyników wyborów w sztabie wyborczym PSL wybuchła euforia.

Pawlak w wypowiedziach dla mediów nie krył radości. - Aż mi głos odebrało - mówił. Później zwołał w Sejmie specjalną konferencję prasową. - Wielkie podziękowania dla wszystkich, którzy oddali głos na PSL. To będzie bardzo liczący się głos decydujący głos, który będzie miał wpływ na koalicje w .sejmikach, powiatach... Bardzo mocny głos - mówił.

PSL w koalicjach działa "kojąco"

- Żółta kartka dla wszystkich kłótników - bo taki jest wynik tego głosowania. Czerwona - z dziką rozkoszą dla pracowni sondażowych, które pomyliły się dramatycznie w przypadku PSL. No i najważniejsze, że jesteśmy po zielonej stronie mocy - mówił pokazując po kolei kolorowe kartki, w które wyposażyli go sztabowcy.

Pawlak dodał, że silna pozycja jego partii w sejmikach podziała "kojąco" na zawierane w nich koalicje, co - według niego - było widoczne już w ostatniej kadencji: - Ma Mazowszu koalicji Platformy i PSL funkcjonowała w ostatniej kadencji bardzo skutecznie. Np. w sejmiku świętokrzyskim koalicja była bardzo ciekawa - PSL-u, PO i PiS-u - i te trzy partie funkcjonowały zgodnie. Pierwsze miejsce PSL-u w tym sejmiku potwierdziło słuszność tej koncepcji - mówił.

- Koalicje będą bazowały przede wszystkim na doświadczeniach i relacjach między ludźmi, którzy są w sejmikach - dodał.

W radach gmin 2,47 proc. Bo "nikt nie jest doskonały"

Ludowcom dużo gorzej poszło w wyborach do rad gmin: zdobyli w skali kraju (według ostatnich wyników PKW) 2,47 proc. głosów. - Nikt nie jest doskonały. Nawet PSL. Trzeba brać pod uwagę to, że Warszawa w porównaniu do gminy Słupca to nieporównywalne zjawiska. Polityczny wymiar mają przede wszystkim wybory do sejmików i powiatów - mówił Pawlak.

W obecności dziennikarzy pogratulował szefowi sztabu Eugeniuszowi Grzeszczakowi oraz wybranym kandydatom: Michałowi Pyrzykowi, który z 75-procentowym poparciem wygrał w walce o fotel burmistrza Słupcy i marszałkowi woj. mazowieckiego Adamowi Struzikowi, który ma szansę na kolejną kadencję.

- Dziękuję wyborcom, którzy docenili naszą już 12-letnią pracę, bo już tyle lat jesteśmy współodpowiedzialni za rozwój Mazowsza - powiedział Struzik. - PSL na Mazowszu odniósł sukces - podkreślił.

TOK FM PREMIUM