Krzemiński: Tylko Platforma zwiększyła stan posiadania [WIDEO]

- Chciałbym podkreślić niewątpliwy sukces Platformy Obywatelskiej - powiedział socjolog Ireneusz Krzemiński. Jego zdaniem świadczy o tym powiększenie przewagi z 2,5 proc. w poprzednich wyborach samorządowych do 7-8 proc. w obecnych. Podobnego zdania jest prof. Andrzej Rychard.

WYBORY : Relacja na żywo | Zwycięzcy w największych miastach | Prasa o wyborach | Wieczory wyborcze - Zdjęcia | Wyniki prezydentów miast - tabela | Kto zdobył sejmiki | Wideorelacje z wyborów

Według Krzemińskiego inne partie pozostały na podobnym poziomie jaki udało im się wywalczyć cztery lata temu.

Krzemiński: Tylko Platforma zwiększyła stan posiadania

Także prof. Andrzej Rychard podkreśla, że PO ma szansę na uzyskanie lepszego wyniku wyborczego niż przed czterema laty. PiS natomiast może wypaść gorzej.

Rychard zaznaczył, że jest to porównanie trudne i ryzykowne, bo cztery lata temu inna była struktura sceny politycznej. Ponadto porównywanie zbiorczych wyników do sejmików wojewódzkich jako przybliżonego poparcia dla poszczególnych partii może być mylące. - Próbując jednak dość ryzykownie takiego porównania dokonać to wydaje mi się, że Platforma Obywatelska ma szansę wypaść nieco lepiej niż w tamtych wyborach a PiS nieco gorzej - powiedział.

Rychard podkreślił, że z takiego sposobu interpretacji wynika kolejna przegrana w wyborach Prawa i Sprawiedliwości.

Według eksperta dobry wynik PSL nie jest zaskoczeniem. - PSL ma odziedziczoną w jakimś stopniu po ZSL-u silną infrastrukturę lokalną, silne więzi, silne sieci powiązań lokalnych i jest rozpoznawalną lokalnie partią - powiedział Andrzej Rychard. - Dobry wynik PSL w wyborach samorządowych wcale nie musi przekładać się na sukces w wyborach parlamentarnych - dodał.

Po przeliczeniu 83 procent głosów w sejmikach wojewódzkich najlepszy wynik uzyskała Platforma Obywatelska. Na PO zagłosowało 31,43 procent wyborców, na PiS - 23,07 procent, na PSL - 15,65 procent, a na SLD - 15,30.

TOK FM PREMIUM