Sejmiki: ogólnie PSL tuż przed SLD, jednak Sojusz wyprzedza ludowców w 10 regionach

SLD i PSL idą łeb w łeb w wyścigu o miejsca w sejmikach wojewódzkich - okazuje się po zliczeniu głosów z 84 proc. komisji wyborczych. PSL zdobywa trzecie miejsce w wyborach do sejmików, SLD - czwarte, ale Sojusz w dziesięciu województwach ma więcej miejsc w sejmikach niż ludowcy.

WYBORY : Relacja na żywo | Zwycięzcy w największych miastach | Prasa o wyborach | Wieczory wyborcze - Zdjęcia | Wyniki prezydentów miast - tabela | Kto zdobył sejmiki | Wideorelacje z wyborów

Zwycięzcą wyborów do sejmików wojewódzkich jest Platforma Obywatelska. Według danych z 83,66 proc. obwodów kandydaci tej partii zdobyli łącznie 31,43 proc. głosów. Prawo i Sprawiedliwość jest drugie z 23,3 proc. głosów. Trzecie miejsce przypadło PSL - według danych PKW ludowcy dostali 15,65 proc. głosów. SLD zdobył w skali kraju 15,3 proc. głosów. Ponad 13 proc. głosów w skali kraju przypadło niezależnym od partii komitetom wyborczym.

Waldemar Pawlak uważa wynik swoje partii w wyborach do sejmików za wielki sukces. - Aż mi głos odebrało - mówił. Później zwołał w Sejmie specjalną konferencję prasową . - Wielkie podziękowania dla wszystkich, którzy oddali głos na PSL. Żółta kartka dla wszystkich kłótników - bo taki jest wynik tego głosowania. Czerwona - z dziką rozkoszą dla pracowni sondażowych, które pomyliły się dramatycznie w przypadku PSL. No i najważniejsze, że jesteśmy po zielonej stronie mocy - mówił pokazując po kolei kolorowe kartki, w które wyposażyli go sztabowcy.

Jednak - choć PSL nieznacznie wyprzedza SLD w ogólnokrajowym rankingu poparcia w sejmikach - Sojusz będzie miał silniejszą pozycję od ludowców w 10 województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim, pomorskim, łódzkim, małopolskim, opolskim i śląskim.

PSL zdobyło silniejszą pozycję od lewicy w sejmikach województw: lubelskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego. W wyborach do sejmiku świętokrzyskiego PSL wygrało zdobywając aż 32 proc. głosów (drugie PiS - 20 proc.).

Poniżej dane nt. wyników PSL i SLD w wyborach do sejmików województw (w procentach).

TOK FM PREMIUM