Nowak o gen. Jaruzelskim: Jest poważnym ekspertem, nie można go deprecjonować

Sławomir Nowak, minister w Kancelarii Prezydenta broni decyzji głowy państwa w sprawie zaproszenia generała Wojciecha Jaruzelskiego na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. - Warto docenić to, że Bronisław Komorowski, człowiek, który siedział w czasach komuny w więzieniach dzisiaj jest w stanie wznieść się ponad tego rodzaju uprzedzenia - powiedział.

Nowak: Jaruzelski jest poważny ekspertem ws. Rosji

Nowak, który był gościem Moniki Olejnik w Radiu Zet zaznaczał, że generał Jaruzelski nie będzie członkiem Rady, a jedynie zaproszony został na jej dzisiejsze obrady w roli eksperta. Nie będzie też podejmował żadnych decyzji.

- Byli prezydenci, byli premierzy będą zapraszani zgodnie z zapowiedzią prezydenta na ważne posiedzenia. Relacje Polski z Rosją są takimi sprawami - tłumaczył.

- Trzeba pamiętać, że gen. Jaruzelski jest byłym prezydentem. Mało kto pamięta, że ma wiedzę na temat Rosji, spraw wewnętrznych Rosji. Jest dosyć poważnym ekspertem. Nie można nikogo deprecjonować - dodawał minister w Kancelarii Prezydenta.

Nowak podkreślił też, że prezydent Komorowski "bardzo dużo wycierpiał się za komuny". - Ale dzisiaj trzeba szukać różnego rodzaju opinie i starać się sięgać do władzy i mądrości różnych osób, niezależnie czy się z nimi zgadzamy czy nie. Jarosław Kaczyński z tego nie korzysta - zauważył Sławomir Nowak.

Wałęsa, Kwaśniewski, Mazowiecki oraz Marcinkiewicz na posiedzeniu Rady

Oprócz gen. Jaruzelskiego na posiedzenie RBN zostali również zaproszeni byli prezydenci Aleksander Kwaśniewki oraz byli premierzy - Jan Krzysztof Bielecki, Tadeusz Mazowiecki, Włodzimierz Cimoszewicz, Kazimierz Marcinkiewicz, Leszek Miller, Józef Oleksy, a także były szef dyplomacji oraz członek grupy ekspertów NATO do przygotowania nowej koncepcji strategicznej Sojuszu Adam Rotfeld.

Tematem posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego będzie zbliżająca się wizyta prezydenta Federacji Rosyjskiej oraz przyszłość stosunków na linii Warszawa - Moskwa.

DOSTĘP PREMIUM