Obradowała Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Był też gen. Jaruzelski

W Pałacu Prezydenckim skończyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Jej głównym tematem była grudniowa wizyta prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa w Polsce. Od początku największe kontrowersje budził fakt zaproszenia na obrady Rady Wojciecha Jaruzelskiego.

Ponad trzy godziny trwało spotkanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Rozmowy dotyczyły wypracowania wspólnego stanowiska w sprawie stosunków polsko-rosyjskich. Na posiedzenie RBN prezydent Bronisław Komorowski zaprosił wszystkich byłych premierów i prezydentów, ale nie wszyscy zjawili się w prezydenckim pałacu.

Generał Jaruzelski na posiedzeniu RBN wzbudza skrajne emocje

Udział gen. Wojciecha Jaruzelskiego w posiedzeniu Rady skrytykował dziś Jarosław Kaczyński. - To jest pewna demonstracja polityczna - mówił prezes PiS na konferencji prasowej w Sejmie i ironizował, że "niebawem w sprawach bezpieczeństwa wewnętrznego będzie zapraszany gen. Kiszczak, a w sprawach wolności prasy Jerzy Urban". Negatywnie w tej sprawie wypowiedział się także były prezydent Lech Wałęsa.

Decyzji prezydenta bronił Sławomir Nowak, minister w Kancelarii Prezydenta oraz premier Donald Tusk. - Prezydent ma prawo zapraszać, konstruować takie spotkania zgodnie ze swoim wyobrażeniem. Rozumiem jego motywacje - powiedział szef rządu.

"Zaproszenie Jaruzelskiego na obrady Rady to dobry krok"

- Nie rozumiem tych kontrowersji. Generał był prezydentem, osobą, która zajmowała najważniejsze stanowisko w państwie. Zaproszenie to więc dobry krok - powiedział z kolei na kilka minut przed posiedzeniem RBN Grzegorz Napieralski, szef SLD

- To dobrze, że jest tu generał Jaruzelski. To normalizuje wewnętrzne stosunki. Będzie to dla nas korzystne jeśli w Polsce będzie jednolity polityczny front w sprawie naszych stosunków z Rosją. Dlatego wizyta generała Jaruzelskiego jest bardzo ważna - dodał Napieralski.

Nasze relacje z Rosją głównym tematem posiedzenie RBN

Rada zajęła się sprawą relacji polsko-rosyjskich w kontekście planowanej na 6 grudnia wizyty w Warszawie Miedwiediewa. Szef BBN gen. Stanisław Koziej zapowiedział, że podczas posiedzenia RBN zostanie opracowana polska strategia stosunków z Rosją.

Prezydent Bronisław Komorowski ocenił niedawno, że pojednanie z Rosją to "trudny marsz", a nie "bieg sprinterski". Zapowiadał, że z Miedwiediewem będzie rozmawiał m.in. o wspólnym, trwałym upamiętnieniu przy smoleńskim lotnisku kwietniowej katastrofy prezydenckiego samolotu.

DOSTĘP PREMIUM