Komorowski: Niech Kaczyński uzna, że Jaruzelski jest politykiem lewicowym starszego pokolenia

- Historii się nie da zmienić. Prezydent dużo może, ale tego nie. Trzeba być konsekwentnym, jak się zaprasza wszystkich to wszystkich - mówił dziś prezydent Bronisław Komorowski o zaproszeniu na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego generała Wojciecha Jaruzelskiego.

Obecność generała ostro skrytykował Jarosław Kaczyński. Decyzja ta nie spodobała się też Lechowi Wałęsie.

Dziś na spotkaniu Rady Prezydenta Komorowskiego spotkali się byli prezydenci i premierzy, którzy dyskutowali o Rosji i naszych stosunkach z tym krajem w kontekście wizyty Dmitrija Miedwiediewa w Polsce (6 grudnia) oraz zbliżenia Rosji z NATO i UE.

Jaruzelski: polityk lewicowy starszego pokolenia

Na spotkaniu pojawił się też generał Jaruzelski.

- Historii się nie da zmienić. Prezydent dużo może, ale tego nie. Trzeba być konsekwentnym, jak się zaprasza wszystkich, a nie tylko niektórych. Proponowałbym, by Jarosław Kaczyński uznał, że Wojciech Jaruzelski jest politykiem lewicowym starszego pokolenia - nawiązał prezydent do słów prezesa Kaczyńskiego o Józefie Oleksym podczas kampanii prezydenckiej, kiedy określił go jako "polityka lewicowego średniego pokolenia". "Kaczyński mógłby uznać Jaruzelskiego za polityka lewicowego, starszego pokolenia"

Nieważne kwestie estetyki politycznej, kiedy ważna jest racja stanu

Komorowski dodał: Jaruzelski mnie wsadzał do więzienia, Kaczyńskiego nie. Nie należy mieszać tego do bieżącej polityki i tego, co jest ważne z punktu widzenia polskiej racji stanu - mówił prezydent.

Zdaniem prezydenta w kwestiach polskiej racji stanu nie powinny być brane pod uwagę "kwestie natury towarzyskiej i estetyki politycznej" oraz to, kto w jakim towarzystwie się czuje.

"Czas wyjść z grajdoła"

Prezydent stwierdził, że Rosja to jest stały problem polskiej polityki i rozmowa z innymi politykami może tylko pomóc polskim przygotowaniem do niej.

- Ja nie zamierzam udawać mądrali, który wie wszystko. Warto wspomagać przygotowania, a nie się obrażać i zapraszać innych do polskiego grajdoła. Trzeba zacząć myśleć o polskiej racji stanu w warunkach zbliżenia Rosji z NATO i UE. Czas wyjść z grajdoła - powiedział.

Zdaniem Komorowskiego po dzisiejszym spotkaniu RBN powstał istotny materiał, a Rosja dostała sygnał, że Polska przywiązuje wagę do wizyty prezydenta Miedwiediewa.

TOK FM PREMIUM