Blida nie popełniła samobójstwa? Dokument w TVP [WIDEO]

Byli szefowie ABW starają się nie dopuścić do emisji filmu o śmierci Barbary Blidy. Wieczorem TVP2 ma pokazać dokument Sylwestra Latkowskiego i Piotra Pytlakowskiego, który już stał się głośny, bo autorzy nie wykluczają, że Blida mogła zginąć nie od samobójczego strzału a w szamotaninie z funkcjonariuszką ABW. Jak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, TVP nie zamierza wycofać się z emisji filmu.

Film może stać się wydarzeniem politycznym. Posłowie SLD będą oglądać go wspólnie w sejmowym kinie.

Do wieczornej emisji nie chcą dopuścić Bogdan Święczkowski i Grzegorz Ocieczek, kierujący ABW w czasach rządów PiS. Uważają, że ich relacje na temat wydarzeń z tego okresu chroni prawo autorskie . W piśmie do TVP domagają się wstrzymania filmu, w którym są ich wypowiedzi, do czasu ich wycięcia.

Latkowski skorzystał z nagrań z dyktafonu ukrytego w książce. Bo "Zbyszek musiał dać zgodę na nagranie". A nie dał.

"Ziobro nie pozwolił"

- Publiczne rozpowszechnianie w filmie telewizyjnym wspomnień Bogdana Święczkowskiego i Grzegorza Ocieczka będzie rażącym naruszeniem ich praw autorskich - ostrzega ich pełnomocnik w liście do kierownictwa TVP Dodaje, że jeśli telewizja nie spełni żądań jego klientów, wystąpią do sądu o zakaz rozpowszechniania filmu oraz "wielomilionowe" odszkodowanie.

W to, że Barbara Blida nie popełniła samobójstwa nie wierzą ani prokuratura, ani komisja śledcza. Ale twórcy filmu "Wszystkie ręce umyte" powtarzają, że wokół śmierci byłej posłanki i prowadzonego w tej sprawie śledztwa narosło tyle wątpliwości, że mają prawo publicznie o to pytać. Niezależnie od tego, co ustaliła prokuratura.

- Nie możemy przyjąć do wiadomości, że nie ma śladów odcisków palców na broni, że wszyscy funkcjonariusze myli dłonie przed kluczowym badaniem na obecność cząsteczek prochu. To są pytania, na które musi paść odpowiedź - mówi Sylwester Latkowski. - Do dzisiaj prokuratura nam tego nie wyjaśniła. Mamy to przyjąć do wiadomości? A czy sprawa Olewnika nas niczego nie nauczyła? Że prokuratura, policja i służby mogą partaczyć sprawę? - przypomina Latkowski. Pytania o śledztwo pojawiały się wielokrotnie w mediach. Dlaczego na broni nie znaleziono odcisków palców Henryka Blidy i jego żony ? Dlaczego na kurtce funkcjonariuszki ABW nie było śladów krwi byłej posłanki? Dlaczego specjalistyczne badania (GSR - Gun Shot Residue cząsteczek śladowych po wystrzale) przeprowadzono dopiero trzy godziny po śmierci Blidy? Dlaczego w międzyczasie pozwolono funkcjonariuszce ABW umyć ręce, co w znacznym stopniu utrudniło zebranie śladów ?

Wiele wątpliwości w sprawie śmierci Blidy

Film, który o 20.55 pokaże TVP2, może stać się także wydarzeniem politycznym. Telewizyjną premierę oglądać będą w sali kinowej w Sejmie politycy Sojuszu Lewicy Demokratycznej (niewielu posłów widziało niedawną premierę w Katowicach).

Z kolei posłowie komisji śledczej badającej okoliczności śmierci b. posłanki sceptycznie oceniają kwestionowanie samobójczej śmierci Barbary Blidy. - Żadne dokumenty, zeznania czy ustalenia prokuratorów nie wskazują na to, aby Barbara Blida zginęła inaczej niż od samobójczego strzału - mówią w rozmowie z Tokfm.pl Wojciech Szarama z PiS i Marek Wójcik z PO . - Były za to nieprawidłowości w zabezpieczaniu miejsca zdarzenia - dodaje śledczy z PO.

Czy wierzysz jeszcze w wyjaśnienie okoliczności śmierci Barbary Blidy?

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM