Wpadka Kancelarii Prezydenta: akredytacje dla dziennikarzy z błędem

?Wizyta oficjalna prezydenta Republiki Rosyjskiej Dmitrija Miedwiediewa? - taki napis zamieszczono na akredytacjach, które Kancelaria Prezydenta rozdała dziennikarzom i fotoreporterom, a po chwili poprosiła o zwrot. - Nie ma takiego kraju - ironizuje nasz informator. Kancelaria bije się w piersi i tłumaczy: - To błąd techniczny.

Dmitrij Miedwiediew przybędzie do Polski z oficjalną wizytą w poniedziałek.

Dziś dziennikarze mogli odebrać akredytacje w Kancelarii Prezydenta. Plastikowa karta z flagami Polski i Rosji ma napis "Wizyta oficjalna prezydenta Republiki Rosyjskiej Dmitrija Miedwiediewa".

Dokument rozdano dziennikarzom i fotoreporterom, którzy mieli obsługiwać imprezę.- Dostaliśmy je, a po chwili poproszono nas o oddanie. Ktoś się zorientował, że jest błąd - informuje jedna z osób, które dostały akredytację. - W pierwszej chwili nie chciałem tego zrobić. To pamiątka, ale po kolejnym telefonie odpuściłem. Po dokument przyjedzie do mnie do pracy jeden z pracowników Kancelarii - relacjonuje. - Wg mnie to wpadka podobna do źle powieszonej flagi w spocie z orędziem Lecha Kaczyńskiego - dodaje nasz rozmówca, który poprosił o anonimowość.

Część dziennikarzy akredytacji nie dostała w ogóle. Powiedziano im tylko, że na oficjalnej stronie prezydenta pojawi się w tej sprawie komunikat.

Kancelaria Prezydenta poinformowała nas, że to błąd techniczny, który wkradł się na ostatnim etapie wytwarzania identyfikatorów. - Ktoś wpisał mechanicznie przymiotnik "rosyjski" nie patrząc na słowo wcześniejsze. Błąd ten został zauważony po wydrukowaniu pierwszej transzy identyfikatorów i natychmiast zgłoszony wytwórcy - zapewnia pracownik Kancelarii Prezydenta. Identyfikatory trafiły do kilkudziesięciu osób i zostały zwrócone.

"Republika Rosyjska" istniała tylko w 1917 roku. Wówczas, 14 września 1917 roku, Dyrektoriat Rządu Tymczasowego na niewiele ponad miesiąc nazwał tak Rosję specjalnym dekretem. Prawidłowa i pełna nazwa Rosji brzmi Federacja Rosyjska.

DOSTĘP PREMIUM