"Tam, gdzie jest chęć zmian, była duża frekwencja" - komentarze powyborcze

Mazowiecki marszałek Adam Struzik (PSL) i wojewoda Jacek Kozłowski zapewniali w TVP Info, że współpraca między zarządem województwa a sejmikiem będzie sprawna. Jacek Sasin z PiS wypominał PO i PSL, że nie dotrzymują reguł wyborów władz sejmiku, a Krzysztof Gawkowski z SLD chwalił kandydatów Sojuszu.

- Liczy się to, co wójtowie i burmistrzowie przedstawią - mówił marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. - Nie ma żadnej różnicy traktowania samorządowców, jeśli chodzi o zabarwienie polityczne, czy z PiS, czy z PO - mówił wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski (PO). Jako przykład wymienił Siedlce i Radom. - Nam jest potrzebna mocna opozycja - mówił Kozłowski komentując wyniki innych partii.

Słaba frekwencja: przez pogodę i stałe sympatie wyborców

Politycy komentowali też bardzo słabą frekwencję w II turze wyborów samorządowych. - Niższa ferkwencja w drugiej turze jest czymś naturalnym - mówił radny sejmiku województwa mazowieckiego, Jacek Sasin (PiS). Jako przyczyny wymienił pogodę i stałe, sprecyzowane już sympatie wyborców - Przecież ci, co głosowali na tych, co odpadli, nie muszą nagle zagłosować na kogoś innego - dodał Sasin. Tłumacząc niską frekwencję przypomniał też o pogodzie. - Trudno jest przedzierać się przez zaspy - stwierdził były wojewoda mazowiecki.

Adam Struzik dodał, że w małych gminach frekwencja była wyższa niż w wielkich miastach, bo to na poziomie małych gmin widać wśród ludzi pragnienie działania i zmian. - To może być wynik chęci zmian. Tam, gdzie ona jest, jest większa frekwencja - skonstatował Struzik. - Koncentrujemy się na dużych miastach. A wybory były w ponad 100 gminach na Mazowszu. I w wielu wygrał PSL - podkreślił zadowolony marszałek.

PiS na marginesie? A SLD ma fachowców

Nie minęły jeszcze wyborcze emocje, a samorządowcy już zarzucali sobie brak współpracy. - Pan Struzik mówił, że chce współpracować ze wszystkimi, ale potem zostaliśmy zepchnięci do opozycji, nawet nie zachowano dobrego zwyczaju mianowania przedstawiciela opozycji do władz sejmiku - mówił Jacek Sasin.

Z kolei Krzysztof Gawkowski (SLD) z sejmiku województwa mazowieckiego pochwalił tych, którzy poszli na wybory. - Ludzie wciąż chodzą na wybory i głosują, reforma się sprawdza. Samorząd ma się dobrze - stwierdził. Dodał też, że w małych gminach SLD, podobnie jak PSL, także dostał duże poparcie. - Mamy świetnych ludzi, którzy będą pracowali na rozwój tego samorządu - zapowiedział Gawkowski.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM