Miedwiediew: Potrzeba zmian w myśleniu Polaków

- Polacy powinni umieć spojrzeć na nową Rosję. Wtedy będzie mogło nastąpić prawdziwe zbliżenie między narodami - mówił prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew w wywiadzie dla TVP. Miedwiediew podczas rozmowy w Tomaszem Lisem mówił m.in. o katastrofie smoleńskiej i toczącym się śledztwie, gazociągu północnym i potrzebie demokratyzacji Rosji.

Dmitrij Miedwiediew, który był gościem programu TVP "Tomasz Lis na żywo", dodał, że ostatnio przyjęte stanowisko rosyjskiej Dumy w sprawie Katynia, świadczy o zmianie świadomości Rosjan. - Potrzeba też zmian w sposobie myślenia Polaków - podkreślał.

Prezydent Rosji powiedział, że jest dla niego oczywiste kto dokonał zbrodni katyńskiej - był to Stalin i jego otoczenie. Jednak, jak dodał, Polacy i Rosjanie, nie powinni być zakładnikami historii.

Jak podkreślił, we wspólnej historii obu krajów były i jasne i trudne momenty, jednak, bardzo ważne jest wyjście ze sformułowanego dość dawno historycznego paradygmatu wzajemnych stosunków. Prezydent Rosji mówił , że nie powinniśmy zapominać lekcji historii, ale też nie powinniśmy być jej zakładnikami.

Rosjanie chcą wyjaśnienia okoliczności katastrofy smoleńskiej

Dmitrij Miedwiediew wspominał też chwile w której dowiedział się o katastrofie Smoleńskiej. - Długo nie mogłem uwierzyć w to co się stało. Tragedii i symbolicznego znaczenia dopełniało miejsce, w którym wydarzyła się katastrofa - dodał.

Miedwiediew ocenił, że współpraca w sprawie śledztwa, mimo tragicznego kontekstu, pchnęła polsko-rosyjskie stosunki do przodu i pozwoliła zademonstrować dobre zamiary strony rosyjskiej. Jak mówił rozumiał w tamtych dniach, że na pewno pojawią się tacy, którzy będą formułować najdziwniejsze i paradoksalne hipotezy. Dlatego, jak wyjaśnił potrzebne było zademonstrowanie, że Rosjanie są absolutnie otwarci na wyjaśnienie okoliczności tamtej tragedii.

"Gazociąg potrzebny Rosji i Europie"

- Gazociąg północny nie jest zagrożeniem energetycznym dla Europy - ocenił Miedwiediew. Jak dodał, jest to inwestycja potrzebna zarówno Rosji i państwom europejskim . Jak zaznaczył, jest to ten przypadek, kiedy funkcjonujemy we wzajemnym interesie.

Miedwiediew podkreślił, że przedstawianie gazociągu północnego, albo południowego jako próby energetycznego uzależnienia Europy od Rosji, jest nieprawdziwą i nieuzasadnioną manipulacją.

Dla demokracji w Rosji potrzebna silna gospodarka

Tomasz Lis pytał też Miedwiediewa o przebywającego w więzieniu Michaiła Chodorkowskiego i o to, jakie są prawdziwe powody jego skazania. Prezydent Miedwiediew nie odpowiedział wprost na to pytanie, ale podkreślił, że dla demokracji w Rosji niezbędna jest silna i zmodernizowana gospodarka , oparta nie tylko na ropie i gazie. Jego zdaniem, rosyjska ekonomia powinna być oparta na innowacjach i nowych technologiach. Jednocześnie zaznaczył, że, dla powstania nowoczesnej gospodarki, potrzebny jest nowoczesny polityczny ustrój, w którym będą zagwarantowane podstawowe prawa i wolności.

- Moje ponowne kandydowanie nie jest wykluczone - powiedział Miedwiediew zapytany czy będzie się ponownie ubiegał o prezydenturę.

Prezydent Rosji przebywa obecnie z wizytą w Polsce.

DOSTĘP PREMIUM