Fotyga do Olejnik: pani kłamie, pani redaktor

- Pani kłamie - powtórzyła Anna Fotyga w programie "Kropka nad i", kiedy Monika Olejnik stwierdziła, że Fotyga "ścigała" szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa, by się z nim spotkać. - To minister Ławrow mnie zapraszał do Moskwy, a ja mówiłam, że nie pojadę, póki nie zniosą embarga - oświadczyła była szefowa MSZ.

Anna Fotyga zapewniała, że, gdy była ministrem spraw zagranicznych, nie próbowała usilnie spotkać się z Siergiejem Ławrowem. - Pani kłamie - powtórzyła. Odsyłam do strony pis.org.pl - tam opisałam, jak było - dodała. Stwierdziła też, że w czasie, kiedy była ministrem spraw zagranicznych, dziennikarze pisali o niej "bzdury".

"Z tarczą wygrywaliśmy. Tylko rząd Tuska sprawę po prostu położył"

W rozmowie z Moniką Olejnik Anna Fotyga broniła polityki zagranicznej Lecha Kaczyńskiego i rządów PiS. Komentując ujawnienie depesz Wikileaks zawierających treść negocjacji między rządem Tuska a administracją Obamy dotyczących tarczy antyrakietowej, Fotyga oświadczyła, że depesze te "pochodzą z czasów, kiedy była osobą prywatną". - Żałuję, że nie ujawniono depesz wcześniejszych, kiedy więcej się działo - dodała. - Tarcza rakietowa była i jest interesem Polski. To rzad Tuska wmawiał, że to jest interes amerykański, a my powinniśmy czekać. Sądząc z tradycji amerykańskiej Obama nie zrezygnowałby z ratyfikowanej umowy, gdyby PO podjęła ratyfikację po tym, jak pan prezydent de facto wymusił przyjęcie tej umowy - oświadczyła Fotyga.

"Wiem lepiej". "Wiem więcej"

- Ja wiem lepiej, dlaczego zrezygnowano z tarczy. Trochę więcej wiem o negocjacjach, nie muszę ujawniać wszystkiego dlatego, że depesze zostały ujawnione - mówiła w "Kropce nad i" była minister. Kiedy Monika Olejnik wspomniała o ostrych negocjacjach ministrów Sławomira Nowaka i Witolda Waszczykowskiego z Amerykanami, Fotyga się roześmiała. - Nie porównywałabym ostrych negocjacji pana Waszczykowskiego z ostrymi negocjacjami pana Nowaka. - Jako minister w kancelarii (prezydenta Kaczyńskiego - red.) jeździłam do Waszyngtonu, sprawdzić, co się dzieje, że negocjacje. zostały spowolnione - dodała Fotyga. - Prawda jest taka, że PO jest od zawsze historycznie zaangażowana z naszymi sąsiadami, a nie transatlantycko. Ja jestem gdańszczanką, wiem więcej o tych relacjach - dodała Fotyga.

"Szukamy bezpieczeństwa u Rosji"

Kiedy Olejnik wspomniała o prowadzeniu negocjacji "na kolanach", Fotyga odparła: "Niech mnie pani nie rozśmiesza". - Jestem pewna, że Tusk, Klich i Sikorski nie chcieli tarczy - oświadczyła była minister. Kiedy prowadząca program zapytała, czy rząd (Donalda Tuska - red.) chciał nas pozbawić bezpieczeństwa, odparła: "tak". - Zamiast tego poszukujemy bezpieczeństwa u zaufanych sąsiadów jak Rosja - dodała. Stwierdziła, że rząd Donalda Tuska położył sprawę tarczy -

Gruzja: rząd przeszkadzał Lechowi Kaczyńskiemu

Była szefowa polskiego MSZ oświadczyła też, że Lech Kaczyński "walczył ze wszystkich sił i nieprawdopodobnie skutecznie:" o Gruzję, a rząd mu nie pomagał". - Wiem, bo tamtą sytuację znam, a myslę. że widzowie pamiętają, jak rząd nie chciał dać samolotu Lechowi Kaczyńskiemu, wiemy jak się zachowywał minister Sikorski - stwierdziła Fotyga. I przypomniała, że gdy rząd Szwecji wystąpił z inicjatywą ukarania Rosji na forum Rady Europy, to Polska się do tej propozycji nie przyłączyła.

Fotyga: Zgoda z Polską była potrzebna. Ale Miedwiediewowi

- Został obalony mur, czyli Polska, bo wszystkim tak strasznie zależy, by wejść w porozumienie z Rosją - komentowała wizytę prezydenta Rosji w Polsce była szefowa MSZ, powołując się na artykuł we włoskiej gazecie "La Repubblica". Stwierdziła, że wizyta w Polsce potrzeba była prezydentowi Rosji przed dzisiejszym szczytem Rosja-UE.

DOSTĘP PREMIUM