"Czy uczestniczył Pan w ludobójstwie?" Komorowski jedzie do USA

Bronisław Komorowski jak zwykły obywatel poleciał do USA rejsowym samolotem. Jak zwykły obywatel musiał wypełnić formularz o wizę. I jak zwykły obywatel odpowiedzieć: czy uczestniczył w ludobójstwie? Czy trudnił się prostytucją lub stręczycielstwem? Czy brał udział w nazistowskich prześladowaniach? - dowiedziało się radio RMF FM.

Na te i inne trudne pytania musi odpowiedzieć w kwestionariuszu każdy, kto ubiega się o amerykańską wizę. Dla prezydenta Polski nie było wyjątków - informuje RMF FM. Bronisław Komorowski, który poleciał dziś do USA, musiał zdobyć tzw. wizę nieimigracyjną.

Czy uczestniczył Pan w ludobójstwie?

Prezydent osobiście wpisywał we wniosku o wizę, czy nie handlował narkotykami, czy cierpi na chorobę zakaźną, niebezpieczne zaburzenia fizyczne lub umysłowe, oraz, czy na pewno nie zamierza prowadzić w Stanach Zjednoczonych działalności terrorystycznej - informuje RMF FM. Było też pytanie o uczestnictwo w ludobójstwie i prześladowaniach prowadzonych przez nazistowski rząd Niemiec.

Trudnił się pan prostytucją lub stręczycielstwem?

Podczas wypełniania dokumentu, m.in. konieczna była odpowiedź na pytania o trudnienie się prostytucją lub stręczycielstwem. W trakcie pisania prezydent miał stwierdzić, że spróbuje pokonać Amerykanów...ich własnym formularzem. W USA Bronisław Komorowski chce cytować swym rozmówcom zawartość wniosku - informuje RMF FM. Prezydent chce tym argumentem przekonywać do zniesienia wiz dla Polaków.

Kuźniar: "Będziemy szydzić. Może to będzie efektywne".

- Podczas wizyty w Stanach będziemy szydzić z amerykańskiego reżimu wizowego, może to będzie bardziej efektywne niż wcześniejsze, lekko upokarzające starania - mówi w Kontrwywiadzie RMF FM doradca prezydenta, prof. Roman Kuźniar. Dodał, że jeśli chodzi o wizytę prezydenta w USA, to on sam "nie ma wielkich oczekiwań". - To jest wizyta, która dzieje się na zaproszenie prezydenta Obamy (...). Trzeba ją przeprowadzić, jest sporo konkretnych tematów. Będziemy (...) ich trochę obśmiewać, będziemy trochę z nich szydzić, jeżeli chodzi o ten anachroniczny reżim wizowy - mówił Kuźniar. - I myślę, że to może być skuteczniejsza broń niż wcześniejsze umizgi i nie do końca pełne godności zabiegi o to, żeby ten reżim został zniesiony - zakończył.

Wizyta prezydenta w USA

Prezydent Bronisław Komorowski poleciał dziś po południu rejsowym samolotem do Chicago. Na takie rozwiązanie zdecydowała się Kancelaria Prezydenta, gdyż TU-154 nie jest jeszcze przystosowany do wożenia VIP-ów, a rządowe Embraery nie są w stanie przelecieć nad Atlantykiem bez międzylądowania. Jutro w Waszyngtonie Komorowski spotka się z amerykańskim prezydentem Barackiem Obamą. Wśród tematów rozmów z przywódcą Stanów Zjednoczonych ma być m.in. współpraca militarna i energetyczna oraz kwestia zniesienia wiz dla Polaków.

DOSTĘP PREMIUM