Sondaż: Ruch Smoleński służy interesom PiS

53 procent Polaków uważa, że powołanie Ruchu Smoleńskiego to inicjatywa polityczna mająca służyć interesom politycznym Prawa i Sprawiedliwości. Dla 29 procent inicjatywa ta ma upamiętnić dorobek tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

19 procent nie ma na ten temat zdania. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego dla Polskiego Radia przez Instytut Badania Opinii Homo Homini. Prezes Instytutu Marcin Duma mówi, że wyniki sondażu odzwierciedlają podziały w społeczeństwie na zwolenników i przeciwników PiS-u. Wyjaśnia, że te 29 procent, to osoby identyfikujące się z samym Jarosławem Kaczyńskim i ideowym kierunkiem, któremu przewodzi, ale już niekoniecznie z partią Prawo i Sprawiedliwość. Zdaniem Dumy pozostałe 53 procent Polaków postrzega PiS i Jarosława Kaczyńskiego jako ludzi bardzo pragmatycznych, którzy korzystają z pewnej szansy politycznej.

Sondaż przeprowadzono telefonicznie na grupie 1091 osób, reprezentatywnej dla ogółu Polaków. Błąd opracowania wynosi 3 procent, a poziom ufności 0, 95.

DOSTĘP PREMIUM