PJN stabilnie ponad progiem. Nowy sondaż Homo Homini

Poparcie dla głównych partii politycznych utrzymało się na podobnym poziomie - tak wynika z nowego sondażu instytutu Homo Homini. Polska Jest Najważniejsze po raz kolejny znalazła się ponad progiem wyborczym. Jednak politolog dr Olgierd Annusowicz twierdzi, że to ?wirtualne poparcie?.

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w ten weekend, to na Platformę Obywatelską głosowałoby 37 proc. Polaków, na Prawo i Sprawiedliwość 26 proc. Sojusz Lewicy Demokratycznej uzyskałby 15,6 proc. głosów, a Polskie Stronnictwo Ludowe 8,7 proc. W Sejmie znaleźliby się też politycy stowarzyszenia Polska jest Najważniejsza z poparciem na poziomie 6,2 procent. Partia Janusza Palikota może liczyć na 1,3 procent głosów. Frekwencja wyniosłaby prawie 58 procent. Tak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Radia przez Instytut Badania Opinii Homo Homini. W badaniu wzięło udział 1091 osób, reprezentatywnej dla ogółu Polaków. Błąd opracowania wynosi 3 procent, a poziom ufności 0,95.

Prezes Instytutu Marcin Duma zwraca uwagę, że od ostatniego badania, poparcie dla partii politycznych niewiele się zmieniło. Platforma utrzymuje się na tym samym poziomie, PiS zyskało 2 punkty procentowe, SLD jeden, notowania PSL-u oraz ugrupowania Polska jest Najważniejsza nie zmieniły się - wylicza Duma. Dodaje, że partia Janusza Palikota straciła od ostatniego badania 1 punkt procentowy poparcia. Socjolog łączy to z ostatnimi wyborami samorządowymi, w których ugrupowanie to nie uczestniczyło. - Mniej w telewizji, mniej w gazecie, mniej w internecie i od razu mniej w sondażu - wyjaśnia.

Marcin Duma zwraca uwagę na wzrost notowań Prawa i Sprawiedliwości. Jak mówi, PiS lepiej wypada w wyborach parlamentarnych niż samorządowych. Według niego, zawdzięcza to w znacznej mierze wyborcom PSL-u. - Ci, którzy w wyborach samorządowych głosowali na PSL są potencjalnymi wyborcami PiS-u w wyborach parlamentarnych - mówi. Dodaje, że elektoraty obu partii wyznają dosyć podobne wartości i stąd ich przepływ. Sondaż przeprowadzono telefonicznie na grupie

"Wirtualne poparcie"

Zdaniem politologa Olgierda Annusewicza, wynik nowego klubu parlamentarnego, jakim jest PJN jest wynikiem raczej wirtualnym. Jak dodaje politolog, gdyby faktycznie doszło do wyborów, PJN miałoby gorsze notowania, bo jest to partia niemal bez struktur. Olgierd Annusewicz tłumaczy, że w wyborach, wyborca deklarujący poparcie dla PJN, poprze raczej znanego kandydata Prawa i Sprawiedliwości.

Natomiast wynik ugrupowania Janusza Palikota, Olgierd Annusewicz tłumaczy faktem, że tak naprawdę Ruch Poparcia to siła oparta na jednej osobie Janusza Palikota. Jak dodaje politolog, mniejsza aktywność Palikota w ostatnich tygodniach, skutkuje mniejszym poparciem Ruchu. Ponadto zdaniem Olgierda Annusewicza, popularność Janusza Palikota opierała się na krytyce Lecha Kaczyńskiego. Politolog dodaje, że póki co Palikot nie znalazł kolejnego "wehikułu politycznego".

Kongres PJN

W warszawskim kinie Kultura odbył się dziś pierwszy kongres ugrupowania Polska Jest Najważniejsza, na którym przedstawiono zarys programu. - Tysiące sympatyków PJN rozpoczyna zbieranie podpisów pod wnioskiem o rejestrację naszej partii - mówiła liderka ugrupowania, Joanna Kluzik-Rostkowska .

Na kogo oddałbyś/ałabyś głos w wyborach?

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM