"Podważanie woli bycia w Polsce jest dla Ślązaków obraźliwe"

- Śląsk trzykrotnie brał broń do ręki po to właśnie, aby znaleźć się w Państwie Polskim i teraz podważanie tej woli bycia w Polsce jest obraźliwe dla Ślązaków - mówił w Poranku Radia TOK FM Tomasz Tomczykiewicz, przewodniczący klubu PO, pytany o Ruch Autonomii Śląska, który w ostatnich wyborach otrzymał mandaty do sejmiku wojewódzkiego.

- Autonomia dla Śląska to znaczy większa samorządność - przekonywał Tomczykiewicz w TOK FM. - A osobny parlament, osobne finansowanie?- dopytywała Dominika Wielowieyska. - Tak wyglądała autonomia przed wojną i przypominam, że została nadana przez Państwo Polskie. To nie było coś, czego zażądaliśmy w zamian za przyłączenie się do Polski - odpowiadał szef klubu PO, wcześniej radny sejmiku śląskiego.

- Autonomia dla Śląska nie jest czymś złym? - pytała swojego gościa Dominika Wielowieyska. - Autonomia dla wszystkich regionów. Ja to nazywam samorządnością. Ruch, który funkcjonuje w województwie śląskim walczy o większą samorządność dla województwa śląskiego - odpowiadał Tomasz Tomczykiewicz. - Nazywa to autonomią, bo ma pozytywne doświadczenia i sentyment z okresu międzywojennego. My jesteśmy przekonani, że pokażemy im, że warto tak sprawę stawiać, żeby była akceptowana w całej Polsce, bo widzę, że jest strach przed Ślązakami - mówił poranny gość TOK FM. - Trzeba pokazać, że to nie jest skierowane przeciwko innym regionom, tylko na rzecz wszystkich regionów - przekonywał Tomczykiewicz.

- Nawet w debacie przedwyborczej wszystkie partie były za większą decentralizacją i dziwię się skąd taki atak na koalicję, która będzie bardzo dobra dla naszego województwa. Jeżeli będzie dobra dla naszego województwa, to będzie dobra dla Polski - mówił szef PO. Koalicji Ruchu Autonomii Śląska z Platformą Obywatelską nie poparł ani szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, ani prezydent Bronisław Komorowski. - Może zbyt daleko są od Śląska i problemów śląskich - komentował Tomasz Tomczykiewicz w Poranku TOK FM. I dodał: - Jestem przekonany, że po czterech latach racja będzie po naszej stronie.

DOSTĘP PREMIUM