Komorowski jedzie do "Wujka", byli opozycjoniści szykują protest

PRZEGLĄD PRASY. Część byłych opozycjonistów zamierza dziś protestować przeciwko zaproszeniu Wojciecha Jaruzelskiego do Rady Bezpieczeństwa Narodowego - pisze "Rzeczpospolita". Okazją będzie wizyta Bronisława Komorowskiego podczas rocznicowych uroczystości wydarzeń w kopalni Wujek.

Protestować mają między innymi działacze stowarzyszenia Pokolenia, w tym były opozycjonista Przemysław Miśkiewicz. "Rzeczpospolitej" mówi, że prezydent zaprosił do Rady Bezpieczeństwa Narodowego człowieka odpowiedzialnego za śmierć górników.

Na dzisiejsze uroczystości protestujący przyniosą transparent z napisem "Prezydencie, nie obrażaj tych, których zdradzono o świcie". Przemysław Miśkiewicz zapewnia, że protest nie będzie skierowany personalnie przeciwko prezydentowi, lecz przeciwko - jak mówi - zrehabilitowaniu człowieka odpowiedzialnego za strzelanie do polskich robotników.

Miśkiewicza na obchody zaprosił Społeczny Komitet Pamięci KWK Wujek. Jego członek, Stanisław Płatek, mówi jednak, że nic nie wie o proteście. Zapewnia, że organizatorzy nie chcą, by do niego doszło podczas uroczystości.

Bronisław Komorowski ma być na Śląsku przez kilka godzin. Oprócz uroczystości pod pomnikiem poległych górników odwiedzi też muzeum Wujka. Zaplanowano również obiad z rodzinami poległych górników.

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" .

DOSTĘP PREMIUM