Kto jest winny kłopotów na kolei? Minister Grabarczyk

Ponad dwie trzecie Polaków uważa, że to prezesi i zarząd PKP powinni ponieść odpowiedzialność za chaos na kolei. Tak wynika z sondażu Homo Homini dla Polskiego Radia. 62 procent respondentów jest zdania, że winny ostatnich problemów z kursowaniem pociągów jest minister infrastruktury, Cezary Grabarczyk.

Zdaniem 8 procent badanych, konsekwencje chaosu na kolei winni ponieść sami kolejarze.

Marcin Duma z Instytutu Homo Homini powiedział, że Polacy nie dadzą sobie wmówić, że problemy z kursowaniem pociągów to tylko wina mrozów i chcą, aby odpowiedzialność poniósł minister infrastruktury. Zwraca uwagę, że w przypadku tego sondażu odpowiedzi nie przekładają się na preferencje polityczne. Zaznaczył, że przy podobnych sondażach sympatycy opozycji chcą odpowiedzialności ministra, zaś osoby, które sympatyzują z ugrupowaniem rządzącym, odpowiadają, że dymisji być nie powinno.

W tym przypadku, co drugi wyborca Platformy Obywatelskiej uważa, że Grabarczyk powinien ponieść konsekwencje. Wniosek o wotum nieufności dla ministra infrastruktury złożył SLD. Klub parlamentarny PJN uważa, że pracę powinni stracić szefowie kolejowych spółek. Premier zapowiedział, że w przyszłym tygodniu będą podjęte decyzje personalne.

Sondaż Homo Homini dla Polskiego Radia przeprowadzono telefonicznie na grupie 1100 osób, reprezentatywnej dla ogółu Polaków. Błąd opracowania wynosi 3 procent, a poziom ufności 0, 95.

"Dziwne" zachowania polityków: Niedysponowani?>>

TOK FM PREMIUM