Sondaż: PO i PiS niemal bez zmian, PJN wchodzi do Sejmu

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w ten weekend, to na Platformę Obywatelską głosowałoby 34,7 procent Polaków, a na Prawo i Sprawiedliwość 24,8 procent. Tak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Radia przez Instytut Badania Opinii Homo Homini.

Sojusz Lewicy Demokratycznej uzyskałby 14,8 procent głosów natomiast Polskie Stronnictwo Ludowe 8,3 procent. W Sejmie znaleźliby się też politycy ugrupowania Polska jest Najważniejsza z poparciem na poziomie 5,3 procent. Inne partie uzyskały poparcie poniżej 3 procent.

Prezes Instytutu Marcin Duma zwraca uwagę, że od ostatniego badania, poparcie dla partii politycznych niewiele się zmieniło. Dwa procent straciła Platforma Obywatelska, a jeden procent stracił PiS. Bez zmian utrzymało się poparcie dla SLD, PSL oraz PJN.

Marcin Duma zaznaczył, że spośród partii, które nie przekraczają progu wyborczego najlepiej wypada ruch poparcia Janusza Palikota, który może liczyć na 2,6 procent poparcia. W sondażu na poparcie na poziomie 1,4 procent może jeszcze liczyć Krajowa Partia Emerytów i Rencistów.

Reszta ugrupowań uzyskała mniej niż jeden procent. Są w śród nich Samoobrona, Ruch Autonomii Śląska, Unia Polityki Realnej, Wolność i Praworządność, Partia Regionów oraz Stowarzyszenie Ordynacka i Stronnictwo Demokratyczne. Nieco ponad 4 procent, nie wiedziało na kogo oddać głos.

Od wyborów wolimy wigilijnego karpia

Prawie 53 procent badanych zadeklarowało, że wzięło by udział w wyborach. Marcin Duma powiedział, że to mniej o 5 procent niż w poprzednim badaniu. Jego zdanie, okres przedświąteczny powoduje, że Polacy bardziej niż wyborami interesują się wigilijnym karpiem.

Sondaż przeprowadzono telefonicznie 17 grudnia na grupie 1100 osób, reprezentatywnej dla ogółu Polaków. Błąd opracowania wynosi 3 procent, a poziom ufności 0, 95. Badanie zrealizowano metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

"Dziwne" zachowania polityków: Niedysponowani?>>

DOSTĘP PREMIUM