Portal SympatycyPiS.pl nielegalnie gromadzi dane osobowe? GIODO sprawdzi

Generalny Inspektor Danych Osobowych (GIODO) chce wziąć pod lupę prowadzony przez Prawo i Sprawiedliwość portal SympatycyPiS.pl - dowiedział się serwis internetowy tvp.info. Powodem jest to, że by założyć konto w portalu, należy obowiązkowo podać dane osobowe, w tym numer PESEL.

Portal Sympatycy PiS.pl funkcjonuje od marca. To drugi obok portalu MyPiS.pl serwis internetowy mający pomóc w komunikacji osób popierających Prawo i Sprawiedliwość. Założenie konta w portalu nie jest jednak proste. Internauta musi obowiązkowo podać imię, nazwisko, numer PESEL, adres email oraz nazwę województwa, powiatu i gminy, w której mieszka.

- Zgodnie ze statutem PiS oraz uchwałą Komitetu Politycznego PiS status sympatyka oznacza pewną formę zrzeszenia. W założeniu sympatycy nie są osobami anonimowymi. Rzeczą naturalną i oczywistą jest podawanie takich danych - wyjaśnia Krzysztof Łapiński z Biura Informacji Prawa i Sprawiedliwości.

Wątpliwości ma jednak urząd Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. - Zgodnie z obowiązującym prawem podmiot prowadzący portal powinien zgłosić tworzony zbiór danych osobowych do rejestracji GIODO. Prawo i Sprawiedliwość tego nie zrobiło - informuje Małgorzata Kałużyńska-Jasak, Dyrektor Zespołu Rzecznika Prasowego GIODO.

Działacze PiS bronią się, argumentując, że w ustawie o ochronie danych osobowych przewidziano wyjątek. Mówi on o tym, że z obowiązku rejestracji zwolnieni są administratorzy danych "osób u nich zrzeszonych". GIODO chce jednak zbadać, czy twórcy portalu nie złamali prawa.

Politycy zbyt chętnie wykorzystują zbiory danych osobowych

- Chcemy kompleksowo zająć się problemem ochrony danych osobowych przez polityków. Zbyt chętnie wykorzystują oni wszelkie zbiory danych. Dowiodła tego ostatnia kampania samorządowa. Przykładowo we Wrocławiu na potrzeby agitacji posłużono się zbiorem adresów e-mail, stworzonym w celu wystawiania karty miejskiej - informuje Małgorzata Kałużyńska-Jasak.

"Dziwne" zachowania polityków: Niedysponowani?>>

TOK FM PREMIUM