Szef klubu PO: Jak będzie trzeba, to poszerzymy koalicję

Tomasz Tomczykiewicz zapowiedział, że po wyborach parlamentarnych PO najprawdopodobniej pozostanie w koalicji z PSL. Ale jeśli będzie trzeba, to do tego tandemu dołączy trzeci partner. Szef klubu PO powiedział też, że wybory odbędą się w konstytucyjnym terminie - jesienią.

- Dzisiaj naszym koalicjantem jest PSL. Wydaje się, że ich notowania rosną. Szansa na to, że będziemy współkoalicjantami jest duża. Lepiej, by współkoalicjantów było jak najmniej. Ale gdyby była taka potrzeba, to trzeba będzie o tym dodatkowym pomyśleć - mówił Tomczykiewicz w "Sygnałach Dnia" nie zdradzając, czy trzecim koalicjantem mogłoby być SLD.

Oznacza to jednak, że w sztabie partii liczą się z możliwością spadku poparcia dla PO i utraty części głosów, niezbędnej, by rządzić w dotychczasowej koalicji.

Szef klubu PO: Wybory będą jesienią

Wybory parlamentarne odbędą się w konstytucyjnym terminie - jesienią - zapowiedział Tomasz Tomczykiewicz. Przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej dodał, że nie ma powodów, aby je przyspieszać. Zaprzeczył, że PO mogłaby chcieć przyspieszyć głosowanie, by nie dopuścić do wzmocnienia nowopowstałych ugrupowań politycznych. Stwierdził też, że zainteresowanie nimi maleje.

Prezydencja w UE. Priorytet: budżet i energetyka

Rozpoczynające się 1 lipca polskie przewodnictwo w Unii Europejskiej upłynie pod znakiem budżety Unii na lata 2013 - 20 i współpracy energetycznej - takie mają być polskie priorytety prezydencji - zapowiedział Tomczykiewicz. Szef klubu PO chwalił też w "Sygnałach Dnia" osiągnięcia rządu. Jako przykłady podał budowę "Orlików", ustawę o opiece nad dziećmi, o opiece zastępczej i ułatwienia dla przedsiębiorców. Zapowiedział uchwalenie w nowym roku kolejnych ustaw, m.in., zmniejszających liczbę formalności dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

Tomczykiewicz liczy na poprawę sytuacji na kolei. W kilka miesięcy

Tomczykiewicz odniósł się też do problemów na kolei. Stwierdził, że jest ona od wielu lat niedofinansowana i nie potrafi zapewnić wystarczająco dużego taboru wobec rosnącej się liczbie pasażerów. Podkreślił, że liczy na poprawę tej sytuacji w ciągu najbliższych miesięcy.

DOSTĘP PREMIUM