Wybór: OFE czy ZUS - PiS jutro przedstawi projekt

W czasie pierwszej konferencji prasowej w tym roku politycy PiS zapowiedzieli, że jutro przedstawią własny projekt ustawy o OFE. Pytali także o priorytety polskiej prezydencji w Unii Europejskiej i skrytykowali prezydenta Komorowskiego za wypowiedź, że "przyczyna katastrofy smoleńskiej jest arcyboleśnie prosta".

- Od kilkunastu miesięcy pytamy o priorytety polskiej prezydencji Unii Europejskiej - mówił na konferencji prasowej Mariusz Błaszczak, przewodniczący klubu parlamentarnego PiS.

Jak stwierdził, Platforma mówi o priorytetach "ogólnie" wymieniając sześć czy siedem, co ma oznaczać, że nie jest przygotowana do przewodzenia UE. - Naszym zdaniem powinny być dwa lub trzy priorytety. Jednym z nich powinna być sprawa rolnictwa, zwłaszcza wyrównanie dopłat między Polską a krajami "starej Unii" - mówił Błaszczak.

- Słowenia i Czechy miały priorytety, które były znane znacznie wcześniej. My nimi żonglujemy - mówił Ryszard Czarnecki. Trzeci obecny na konferencji polityk PiS, europarlamentarzysta Piotr Poręba, stwierdził także, że Polska powinna mieć jeden "główny cel". - Tak robili Hiszpanie ogłaszając bardzo udany program rozwoju UE. Belgijska prezydencja zamknęła budżet dla roku 2011, Węgrzy chcą stworzyć strategię dunajską - zbudowanie przepisów dla powstrzymania dewastacji Dunaju. U nas nic - mówił Poręba.

Projekt ustawy o OFE: Dajmy ludziom wybór

Politycy Prawa i Sprawiedliwości powiedzieli także, że jutro na konferencji prasowej przedstawią swój projekt ustawy o OFE. Jak mówił Mariusz Błaszczak, projekt ma zawierać możliwość wyboru między ZUS-em a Funduszami.

- To od ludzi powinno zależeć czy wybiorą emeryturę niewysoką, ale pewną, czy grę rynkową, kiedy emerytura może być wyższa lub niższa. W zależności od koniunktury - mówił Błaszczak.

Dodał, że propozycja przedstawiona przez premiera na konferencji 30 grudnia jest "mglista". - Projekt według premiera powinien być przedstawiony w połowie stycznia. To bajki podobne do inwestora katarskiego dla Stoczni czy opowieści o "zielonej wyspie". Rząd Tuska niepoważnie traktuje opinię publiczną. My przedstawiamy już gotowe pomysły. Rząd może z nich skorzystać - mówił Błaszczak.

Politycy PiS po raz kolejny skrytykowali także prezydenta, za wypowiedź w wywiadzie dla TVP Info, kiedy mówił, że "przyczyna katastrofy smoleńskiej jest arcybolesnie prosta".

- Gdyby to nie było poważne, można byłoby mówić o gafie. To bezrefleksyjne powtarzanie tez rosyjskich. To szczególnie niepokojące patrząc na przebieg śledztwa - mówił Poręba. Podobnie wypowiedź prezydenta komentował już wczoraj Zbigniew Girzyński.

TOK FM PREMIUM