Przesłuchać Tuska ws. Smoleńska. Kolejny wniosek

W wojskowej prokuraturze jest już wniosek o przesłuchanie premiera Donalda Tuska w związku z katastrofą w Smoleńsku - informuje TVN24. O przesłuchanie premiera wniósł - już drugi raz - pełnomocnik części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, berliński adwokat Stefan Hambura.

Prawnik wniósł o jak najszybsze przesłuchanie Donalda Tuska w związku z katastrofą smoleńską. Według mecenasa Hambury jest to konieczne, bo skoro premier stwierdził, że "projekt raportu MAK jest bezdyskusyjnie nie do przyjęcia", to zmienił swoje zdanie w sprawie tragedii - informuje tvn24.pl.

Jak najszybciej przesłuchać premiera

"Ze względu na nagłą zmianę stanowiska Premiera Donalda Tuska i stwierdzenie, że projekt raportu MAK 'jest bezdyskusyjnie nie do przyjęcia', zawnioskowałem o jak najszybsze przeprowadzenie dowodu z zeznań Pana Premiera. Wiedza, którą posiada Premier Tusk umożliwi doprowadzenie do sytuacji, w której podstawę wszelkich rozstrzygnięć stanowiłyby prawdziwe ustalenia faktyczne (...). Pan Premier posiada w obecnej chwili - po pracach nad polskimi uwagami do projektu raportu MAK - daleko idącą wiedzę na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej w ruchu powietrznym w dniu 10.04.2010 r. Przekładanie przesłuchania Premiera Tuska jako świadka w niniejszym postępowaniu na późniejszy termin doprowadziłoby do naruszenia praw pokrzywdzonych, których reprezentuję" - napisał w uzasadnieniu wniosku Hambura.

Lepiej przesłuchać Tuska teraz, bo zapomni, co wie

W rozmowie z tvn24.pl adwokat stwierdził, że skoro "premier ma teraz tak dokładną i daleko idącą wiedzę", to "powinien zostać jak najszybciej przesłuchany jako świadek", gdyż "pamięć ludzka zawodzi". Komentując w grudniu projekt raportu Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) dotyczący katastrofy smoleńskiej, premier Donald Tusk powiedział, że projekt ten w kształcie, w jakim został przysłany przez stronę rosyjską, jest bezdyskusyjnie nie do przyjęcia. Polska przekazała też Rosji 150 stron uwag do projektu.

Stefan Hambura to berliński adwokat, który reprezentuje m.in. Janusza Walentynowicza - syna Anny Walentynowicz, która zginęła pod Smoleńskiem. To już drugi wniosek Hambury o przesłuchanie Tuska. Pierwszy, w którym adwokat domagał się wyjaśnienia ustaleń dotyczących sposobu prowadzenia smoleńskiego śledztwa, prokuratura oddaliła w lipcu. Pod koniec tego samego miesiąca Hambura oskarżał też Tuska i Komorowskiego o to, że rezygnując ze wspólnego polsko-rosyjskiego śledztwa w sprawie smoleńskiej działali na szkodę państwa.

DOSTĘP PREMIUM