Tusk: "Nie będzie Jarosława, będzie ktoś inny"

PRZEGLĄD PRASY. O politycznej dominacji jednej partii, klinczu z Prawem i Sprawiedliwością oraz o kulturze i jej finansowaniu mówi w wywiadzie dla "Przekroju" premier Donald Tusk.

- Rozmawiamy w czasie, kiedy to innych znoszą z ringu, a ja stoję na dwóch nogach, ale karta zawsze może się odwrócić - mówi premier Tusk. I stwierdza, parafrazując powiedzenie, że "nie ma odpornych na ciosy, są tylko źle trafieni": - Na razie źle mnie trafiają.

Premier podkreśla, że nie wierzy w to, że polityka w Polsce opiera się na dwóch politykach - nim i Jarosławie Kaczyńskim. Mówi, że jak "nie będzie Jarosława, będzie ktoś inny". Jego zdaniem duże poparcie dla Platformy Obywatelskiej świadczy raczej o tym, że większość społeczeństwa, "ta raczej umiarkowana, liberalna i mieszczańska", znalazła odpowiadającą im skuteczną partię. Tusk zaznacza, że PO jest fenomenem pod tym względem, że jest uznawana w Europie za liberalno-konserwatywne centrum i dziwne może się wydawać, że z takim zestawem poglądów utrzymuje wysokie notowania i ma szansę na drugą kadencję. Jednak: - Nie ma większego absurdu niż twierdzenie, że to cios w demokrację - mówi premier.

"Ludzi z talentem nie powinno się rzucać na pastwę rynku"

"Przekrój" zapytał premiera co z kulturą - jak będzie finansowana w najbliższym czasie z pieniędzy publicznych. - Trzeba szukać kompromisu - usłyszeli w odpowiedzi dziennikarze tygodnika. Premier podkreśla, że spór o finansowanie kultury ze środków publicznych nie jest nowy i na pewno nie ucichnie, jednocześnie podkreśla, że rząd nie może dobrowolnie dysponować pieniędzmi, tylko ciągle stoi przed dylematami, gdzie wydać więcej, a gdzie mniej.

Tusk podkreśla, że rozumie, iż ludzi z talentami rodzi się niewielu i że nie powinno się zostawiać ich "na pastwę rynku". Dodaje, że trzeba pogodzić się z tym, że pieniędzy nie będzie na wszystko, jednak w miarę możliwości "należy dawać ich coraz więcej i starać się stworzyć system, dzięki któremu środki publiczne będą płynąć w stronę rzeczywistych talentów".

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM