Grabarczyk zostaje na stanowisku. "Ogłośmy Dzień Pieszego Pasażera!"

Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk nie straci stanowiska. W głosowaniu nad wotum nieufności wobec Grabarczyka "za" było 192 posłów, a "przeciw" 229 posłów.

"Gazeta Wyborcza" pisała dziś, że Grabarczyk jest niepopularny w samej PO i posłowie "z drżeniem" myślą o tym, że zostałby on na stanowisku. Mimo tego w klubie PO panowała dyscyplina podczas głosowania.

Wniosek o wotum nieufności dla Grabarczyka złożył klub SLD. Zdaniem posłów SLD minister jest politycznie odpowiedzialny za chaos, jaki zapanował na kolei po wprowadzeniu nowego rozkładu jazdy pociągów. Podczas wczorajszej burzliwej debaty wytknięto mu też nieskuteczność, małe przebicie w rządzie i "rodzinną politykę kadrową". Ministra bronił premier Donald Tusk, który przypomniał, że zła sytuacja na kolei jest "ponurym dziedzictwem rządów" lewicy i PiS.

Sejm odwołuje ministra większością głosów ustawowej liczby posłów. Za wotum nieufności głosowało 192 posłów, a przeciw 229 posłów.

"To kwiaty od pasażerów czy drogowców?"

- Stwierdzam, że Sejm wobec nieuzyskania wymaganej większości głosów odrzucił wniosek o nieudzielenie wotum zaufania ministrowi infrastruktury Cezaremu Grabarczykowi - ogłosił marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna. Do ministra podeszły dwie uśmiechnięte posłanki z wieńcem kwiatów. Na sali rozległy się oklaski, ale szybko zostały one zagłuszone przez narastający szmer i okrzyki niezadowolenia ze strony opozycji.

- Panie marszałku, czy kwiaty, które zostały teraz wręczone panu ministrowi Grabarczykowi to kwiaty od pasażerów, którym nie udało się wsiąść do pociągu 1 i 2 stycznia tego roku czy też od grup, które protestują i blokują drogi wobec zaniechania realizacji programu drogowego? Czy pan premier cos wie na ten temat? - ironicznie pytał Wiesław Szczepański z SLD, który wczoraj podczas debata łajał Grabarczyka.

- Dziękuję bardzo za refleksyjne pytanie - odparował Schetyna, chcąc powrócić do programu obrad. Przerwał mu jednak kolejny poseł - Zbigniew Girzyński z PiS.

5 stycznia Dniem Pieszego Pasażera?

- Chciałem złożyć wniosek formalny o przerwę i zwołanie Konwentu Seniorów w związku z pierwszym w ciągu 3 lat sukcesem pana ministra Grabarczyka polskich kolei. Chciałem zasugerować, aby Wysoka Izba - wzorem filmu "Miś" Stanisława Barei - ogłosiła dzisiaj ten dzień, to wielkie święto, Dniem Pieszego Pasażera - mówił Girzyński.

Na sali sejmowej rozległy się śmiechy, Girzyński nie chciał wycofać wniosku. Wniosek został jednak odrzucony przez posłów.

Napieralski: Ludzie marzną, a minister dostaje kwiaty

Tuż po głosowaniu działania Grabarczyka ostro skomentował na konferencji prasowej szef klubu SLD Grzegorz Napieralski. - Po tym wszystkim, co się dalej dzieje w pociągach, zanosić wielki bukiet kwiatów ministrowi, który jest za to odpowiedzialny, to wielka przesada - stwierdził. - Dziś przegrali Polacy, którzy chcą normalności. Szczególnie przegrali ci, którzy zaufali Platformie Obywatelskiej. (...) Sam premier zapewniał, że minister nieudolny, który sobie nie radzi zostanie odwołany - mówił Napieralski.

- Jestem zszokowany tym bukietem kwiatów. To dla mnie taki akt buty i arogancji. Ludzie marzną, nie mogą wejść do pociągu, wychodzą przez okna, stoją w ubikacji, a minister Grabarczyk dostaje kwiaty. żenujący spektakl - zakończył.

DOSTĘP PREMIUM