W maju pierwsza wizyta Obamy w Polsce? "Jest szansa"

Jest szansa, że w tym roku do Polski przyleci prezydent USA - dowiedziało się Polskie Radio. Profesor Roman Kuźniar doradca do spraw międzynarodowych Bronisława Komorowskiego w rozmowie z reporterem IAR mówi, że nie można wykluczyć obecności Baracka Obamy podczas planowanego wstępnie na maj, szczytu państw Europy Środkowo-Wschodniej w Warszawie.

Doradca podkreśla, że gdyby doszło do takiego spotkania, to znaczenie szczytu byłoby zdecydowanie większe. - Szefowie około 20 państw z Europy Środkowo-Wschodniej, zjadą do Warszawy na zaproszenie Bronisława Komorowskiego i nawet nie wykluczyłbym obecności prezydenta Obamy. Gdy od polskiego prezydenta w Waszyngtonie dowiedział się o takiej inicjatywie, to żywo się tym zainteresował - powiedział Roman Kuźniar.

Doradca do spraw międzynarodowych Bronisława Komorowskiego dodaje, że taka wizyty byłaby z pewnością wydarzeniem, które wzmacniałoby politycznie Polskę.

Bronisław Komorowski podczas grudniowej wizyty w Waszyngtonie zaprosił prezydenta USA do złożenia wizyty w Warszawie. Barack Obama miał już w 2010 roku przylecieć do Polski na pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich. Jednak do wizyty nie doszło, gdyż na przeszkodzie stanęła chmura pyłu z Islandii. Ta skutecznie zakłóciła komunikację lotniczą.

Do tej pory, począwszy od Richarda Nixona, w Polsce gościli wszyscy prezydenci Stanów Zjednoczonych z wyjątkiem Ronalda Regana, którego kadencja przypadła na okres stanu wojennego i ochłodzenia stosunków polsko-amerykańskich. Najczęściej - bo trzykrotnie, Warszawę odwiedził prezydent George W. Bush.

TOK FM PREMIUM