Trybunał Stanu dla Ziobry? Kalisz pisze raport i "rozważa"

Ryszard Kalisz, szef sejmowej komisji badającej okoliczności śmieci Barbary Blidy, rozważa wpisanie do raportu z jej prac wniosku o Trybunał Stanu dla byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry- informuje "Rzeczpospolita".

Gazeta wyjaśnia, że Ryszard Kalisz pracuje już nad raportem końcowym komisji i ma gotowe jego fragmenty. Jednak zanim zawrze w nim wniosek o Trybunał Stanu dla Zbigniewa Ziobry, chce - jak podkreśla dziennik - wysondować, czy może liczyć na większość głosów z komisji, która będzie głosować nad raportem.

Chce się też upewnić, czy zgromadzone materiały są wystarczające do sformułowania wniosku o Trybunał Stanu. Według informacji "Rz" we wnioskach tych mowa ma być m.in. o odpowiedzialności za uchybienia przy sprawie Blidy byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, byłego szefa ABW Bogdana Święczkowskiego oraz byłego wiceszefa agencji Grzegorza Ocieczka. - To są osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie aparatu, który doprowadził do śmierci Blidy. Uważam, że w stosunku do Ziobry powinna się znaleźć rekomendacja o postawienie go przed trybunałem - mówi dziennikowi inny z posłów z komisji.

Według "Rzeczpospolitej" komisja ma przystąpić do prac nad raportem w lutym, by przed czwartą rocznicą śmierci Barbary Blidy, która przypada 25 kwietnia, Kalisz mógł przedstawić sprawozdanie w Sejmie.

Więcej pisze o tym dziś "Rzeczpospolita".

TOK FM PREMIUM