Po raporcie MAK: notowania PiS w górę, PO w dół

W pierwszym po opublikowaniu raportu MAK w sprawie katastrofy smoleńskiej sondażu Instytutu Badania Opinii Homo Homini Prawo i Sprawiedliwość poprawiło swoje notowania o 2 proc. Straciła Platforma Obywatelska - także 2 proc. Słabsze wyniki zanotowały też SLD i PSL. Gdyby wybory odbyły się 14 stycznia, frekwencja wyniosłaby 56 proc.

PiS cieszy się poparciem 26 procent społeczeństwa. Partia Jarosława Kaczyńskiego zanotowała dwuprocentowy wzrost popularności. Mimo spadku poparcia, PO nadal przewodzi sondażom. Na partię Donalda Tuska chce głosować 35,6 procent badanych. Traci koalicyjny PSL i opozycyjny Sojusz Lewicy Demokratycznej. SLD uzyskał w sondażu 13,6 procent głosów. Polskie Stronnictwo Ludowe z 7-procentowym poparciem także weszłoby do Sejmu. W parlamencie znalazłaby się też Polska jest Najważniejsza - na partię Joanny Kluzik-Rostkowskiej i Pawła Poncyliusza chce głosować 5 proc. badanych. Pozostałe ugrupowania nie przekroczyły progu wyborczego.

Homo Homini: to wynik publikacji raportu MAK

Według prezesa Instytutu Marcina Dumy, spadek poparcia dla Platformy Obywatelskiej ma związek z raportem rosyjskiego Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego. Jak stwierdził Duma, niekorzystny dla Polski raport - Rosjanie przypisują Polsce praktycznie całość winy za katastrofę - odbija się też na sondażach partii rządzącej. Podobnie wzrost notowań PiS-u też ma związek z publikacja raportu. - Nie lubimy, jak się nas poucza, szczególnie, jeśli robią to Rosjanie - podkreślił Marcin Duma. Według niego w kwestii oceny katastrofy smoleńskiej badanym jest bliżej do stanowiska Prawa i Sprawiedliwości.

Spadek SLD i PSL. Ludowcy płacą za koalicję z PO, SLD - bo jest przeciw PiS

Odnosząc się do spadku notowań SLD i PSL-u, Marcin Duma powiedział, że też może mieć to związek z raportem MAK. - Ludowcy ponoszą współodpowiedzialność za koalicję z Platformą - podkreślił szef Homo Homini. Podkreślił, że w najnowszym sondażu straciły te partie, które zą "wizerunkowo w opozycji do Prawa i Sprawiedliwości".

Sondaż przeprowadzono 14.stycznia na grupie 1100 osób, reprezentatywnej dla ogółu Polaków. Błąd opracowania wynosi 3 procent, a poziom ufności 0, 95. Badanie przeprowadzono na zlecenie Polskiego Radia.

DOSTĘP PREMIUM