Prof. Karwat: Rosjanie kompletnie ośmieszyli Polskę

- Rosjanie kompletnie ośmieszyli Polskę. W świat poszła informacja, że piloci popełnili błędy pod naciskiem podchmielonego dowódcy sił powietrznych - mówi w ?Przekroju? Mirosław Karwat, członek Komitetu Nauk Politycznych PAN. Według naukowca, to kompromitacja polskiej dyplomacji.

- Każdy, kto ma jakiekolwiek pojęcie o dyplomacji, wie, ze to było celowe działanie - uważa prof. Karwat. Według niego Rosjanie, publikując w szybki tempie raport MAK, postawili premiera przed faktem dokonanym i liczyli na jego zaskoczenie. - To element gry politycznej - ocenił.

Prof. Karwat obwinia polskich polityków. - Zachowywali się, niezależnie od opcji, jakby za wszelką cenę chcieli umniejszyć polskie zaniedbania i błędy. Jednocześnie starali się przycisnąć Rosjan do muru. A co robi partner przyparty do muru? Przywraca równowagę. I Rosjanie zrobili to prostym chwytem - analizuje prof. Karwat.

Winny jest głównie polski rząd, który "uległ psychozie medialności". - A tu wymiana stanowisk i poglądów odbywała się przed kamerami. Ten teatr spowodował tylko umocnienie stanowiska Rosjan. (...) Rosjanie osiągnęli, co chcieli - uważa naukowiec.

Jego zdaniem nasz rząd może teraz pęknąć pod naciskiem opinii publicznej i opozycji. - Jednostronność tego raportu zmusza wszystkich do protestu, więc ci sami politycy, którzy próbowali poprawić stosunki z Rosją, teraz będą musieli przeciwstawić się Rosji. Tyle, że Rosji to nie zaszkodzi - twierdzi prof. Karwat.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM