"Nie chciałem stwarzać wrażenia, że traktuję Putina i Tuska jako niewinnych"

PRZEGLĄD PRASY. Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" przyznał, że to on nie chciał się spotkać na miejscu katastrofy smoleńskiej z premierami Putinem i Tuskiem. - Nie chciałem ich widzieć. Nie chciałem stwarzać wrażenia, że w kwestii tej tragedii traktuję ich jako niewinnych - przyznał prezes PiS.

Prezes PiS przyznaje w wywiadzie dla "Naszego Dziennika", że nie chciał się spotkać z premierami Tuskiem i Putinem 10 kwietnia w Smoleńsku, by przyjąć ich kondolencje, mimo specjalnego zaproszenia z ich strony. Nie chciał bowiem sprawiać wrażenia, że w tej tragedii traktuje ich jako niewinnych. - Nie chciałem odbierać kondolencji od ludzi, którzy w takim czy innym sensie są za to, co się stało, odpowiedzialni - podkreśla.

Wcześniej urzędnik kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Jakub Opara, który był obecny na miejscu katastrofy, twierdził, że to Paweł Graś, rzecznik rządu, i Tomasz Arabski, urzędnik w kancelarii premiera, "cały czas kombinowali, jak zrobić, żeby spotkanie między Kaczyńskim a Tuskiem nie doszło do skutku".

Wotum nieufności dla rządu?

Jarosław Kaczyński stwierdził w rozmowie z "Naszym Dziennikiem", że obecnie wniosek o wotum nieufności dla rządu w Sejmie jest bardzo uzasadniony, ale musi on mieć realne szanse na sukces. Jednak na razie PiS takiego wniosku składał nie będzie. Prezes PiS zapowiada też, że w ramach wyjaśniania katastrofy smoleńskiej, planowana jest kolejna wizyta w Stanach Zjednoczonych, szuka się też prawnych możliwości pomocy na forum Unii Europejskiej.

- Winą obciążającą Tuska jest generalnie ten tragiczny finał wojny z Prezydentem, a więc rozdzielenie wizyt w Katyniu na dwie. Finałem rozdzielenia była katastrofa i śmierć Prezydenta wraz z towarzyszącymi mu osobami. Tak widziałem to wtedy i tak widzę to do dziś. Choć jest dzisiaj więcej informacji dotyczących tej winy, które muszę jednak jeszcze zweryfikować - stwierdził Kaczyński.

Tusk "psychicznie niezdolny" do zmiany drogi

Zdaniem Kaczyńskiego, Donald Tusk " jest psychicznie niezdolny do niczego innego niż maszerowanie tą drogą, którą wybrał już na samym początku". Prezes PiS uważa też, że Polska przez ostatnie 20 lat nie odcięła się w sposób radykalny od swojej przeszłości, a więc też od więzów z Rosją.

Jego zdaniem, kwestia nawiązania lepszych stosunków z Rosją to sprawa co najmniej jednego pokolenia. - Rosjanie długo jeszcze nie uznają realnie statusu Polski jako jednego z dużych europejskich państw (..). W tym pokoleniu nie ma możliwości, by elity rosyjskie uznały Polskę za podmiot w relacjach międzynarodowych, z którym się poważnie rozmawia - dodaje.

''Rz'' nie drukowała specjalnych wydań. ''Kolega komputerowo obrabiał gazety''

Prezes PiS odpowiedział też na pytania dotyczące śmierci swojego brata, prezydenta Polski. Mówił m.in. o tym, że jego matka dowiedziała się o śmierci Lecha Kaczyńskiego dwa miesiące po decyzji o tym, że kandydatem PiS w wyborach prezydenckich będzie Jarosław. - W tym czasie wymyślałem najróżniejsze historie, że Leszek wyjechał do Stanów Zjednoczonych z ważną wizytą. Nawet wymyśliłem, by kolega przygotował mi, po odpowiedniej obróbce komputerowej, gazety z artykułami na temat wizyt Brata - mówi w rozmowie z "ND" Jarosław Kaczyński.

Wcześniej na swoim blogu internetowych Janusz Palikot utrzymywał, że "zaprzyjaźniona politycznie Rzeczpospolita drukowała fikcyjne numery gazety z informacjami o działalności prezydenta". Słowa Kaczyńskiego w dzisiejszym "Naszym Dzienniku" potwierdzałyby jednak wersję "Rz", która twierdząc, że wpis Palikota w sposób drastyczny podważa reputację i wiarygodność dziennika, zapowiedziała złożenie pozwu przeciw byłemu posłowi Platformy Obywatelskiej.

Cały wywiad w dzisiejszym "Naszym Dzienniku" .

DOSTĘP PREMIUM